Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

hotarare judecatoreasca

Stie cineva daca mereu s-a pus pe hotararile judecatoresti stampila cu definitiv si irevocabil in momentul in care au trecut termenele de apel/recurs?
Sau au fost si perioada in care se punea doar mentiunea de definitiv pe sentinte?
Daca intr-o sentinta se scrie ca este cu apel in X zile de la comunicare iar pe respectiva sentinta apare stampila dreptunghiulara si este scrisa de mana doar sintagma "definitiva" inseamna ca persoana trebuie sa mai mearga cu sentinta pe la judecatorie sa-i mai scrie si irevocabila?
Este vorba de o sentinta prin care se constata vanzarea-cumpararea unui imobil sentinta pe care este aplicata si stampila de la Registrul de transcriptiuni.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Dupa expirarea termenului de apel/ recurs mergeti la judecatorie si investiti hj cu formula definitiva si irevocabila.
Alta era intrebarea... Ma intreb, dupa ce va intra in vigoare Codul de Procedura Civila pe sentinte se va pune doar mentiunea de definitiv, asa e? Intrebarea era daca pe sentinte au fost perioade in care stampila era doar cu definitiv fara irevocabil...