Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... program de vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

program de vizita

tatal a obtinut prin ordonanta prezidentiala pina la solutionarea divortului urmatorul program: in fiecare marti si joi de la ora 17 la ora 19 ,apoi in primul sfirsit de saptamina de simbata de la ora 9 pina duminica la ora 17 si in al treilea sfirsit de saptamina simbata de la 9 la 18 si duminica de la 9 la 17 .....acest program s-a respectat in mare parte fiind unele zile de marti sau joi in care mama a fost intrebata daca este incurcata tare daca nu sunt luati ei doi copii=baietelul de 5 ani si sumate si fetita de 1 an si 11 luni......in sfirsitul de saptamina in care dorm ambii copii la tata sunt dusi de acesta la bunicii din partea lui la distanta de 160 de km.....tata acum ameninta pe mama ca ii va duce pe copii de craciun in fata copiilor si nu ii va mai aduce inpoi, iar baiatul este speriat ca ce va trebui sa se intimple sa miaga mama din nou cu politie atita cale si cu executori la poarta bunicilor care santajeaza prin toate mijloacele chinuind copilul la toate vizitele sa le spuna lor mama si tata si ca o vor inchide pe mama cu mascatii daca vine la poarta lor de craciu.........chinul acesta nu are nici o opreliste......manipularea copiilor ......amenintarile atit la adresa mamei cit si a copiilor si a familiei mamei....prin ce autoritate pot fi intrerupte deoarece cu cit timpul trece tot mai mare amploare iau si copilul plinge la intoarcere si intreaba disperat ca de ce trebuie sa miarga acolo si daca el nu merge o iau pe fetita si o ascund si nu o mai dau la mama niciodta si altele multe astfel de intrebari......in timpul sarbatorilor cum sunt alte mii de probleme chiar este necesar acesti copii sa fie urmariti de detectivi ,politie jandarmi....dar cum sa procedeze mama care ii este tot mai mult amenintati copii....choer trebe copii cestia sa vada in loc de mos craciun mascati si politie si altele din acestea........avind in vedere ca nu se pune problema ca in 04 ian 2009 este ziua fetitei care implineste 2 ani si este normal la tata si la bunici dupa sentinta programului de vizita.......
Nu am inteles mare lucru din mesajul dv. foarte incoerent, asa incat, daca raspund pe alaturi, inseamna ca am inteles altfel decat e...
Ce conteaza ca e ziua fetei, care e relevan ta, de ec ne-ati zis?
Mergeti la Protectia copilului si faceti o sesizare a baiatul e terorizat de tata si se va face ancheta, evaluare psihologica etc.! Apoi, daca nu vrea, nu merge! CE sa caute acolo daca nu vrea?
Asta cu santajul cu sora lui, imi pare mai mult un santaj aplicat mamei decat copilului! Ii spuneti ca daca nu merge se duce numai cea mica si o veti lua dupa sarbatori, il linistiti ca nu se va intampla nimic cu sora lui etc. La 2 ani, va fi mai putin traumatizata...
NUmai bine va ajuta in divort daca va proceda astfel!