Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii sumele nesupuse popririi
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

sumele nesupuse popririi

Ni s-a infiintat poprire fara somatie pe firma pentru neplata impozitelor pe salarii. Sumele reprezentand salarii nu pot fi poprite? Este real? Poprirea fara somatie este OK?
Presupunand ca poprirea pe conturi este infiintata de ANAF era normal sa vi se inmaneze un titlu executoriu si o somatie inainte de blocarea efectiva a conturilor. Din pacate de cele mai multe ori fiscul " uita" sa someze. Sumele reprezentand salarii nu pot fi blocate, iar pentru eliberarea salariilor mergeti la banca cu copia statului de plata si puteti ridica numerarul pentru salarii. Daca plata salariilor se face pe carduri prezentati la banca ordinul de plata si borderoul aferent si banca are obligatia de a plati salariile.