Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de vanzare-cumparare

Buna ziua! Vreau sa cumpar de la cineva un apartament. Proprietara trebuie sa-si modifice numele de domnisoara cu cel de casatorie; ea imi spune ca nu-l poate schimba pana cu achita toate datoriile (asociatie de locatari, impozit etc) si vrea sa-i dau un imprumut. Intrebarea mea este: este adevarat ca nu poate modifica contractul daca are datorii si cum se face imprumutul (la notar sau la avocat)?
Multumesc! Astept raspuns urgent!
Nu se modifica contractul, cel mult se noteaza la cartea funciara certificatul de casatorie. Apoi va poate vinde.
Puteti insa face un antecontract care va fi notat la cartea funciara prin care sa I dati un avans urmand ca dupa perioada stipulata in antecontract sa faceti contractul de vanzare cumparare.