Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie europeana
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie europeana

BUNA SEARA
am sii eu o intrebare ptr cine este in masura sa-mi raspunda Unde trebuie sa ma adresez ptr .plata alocatiei europene dupa complectarea formularului E411 daca EU, lucreaz in Germania cu acte in regula,ASISTENTA MEDICALA .Pot beneficia copilul de alocatie europeana???

Regulamentul Consiliului (CEE) nr. 1408/1971 stabileste ca alocatia europeana pentru copii este o forma de ajutor familial pentru asigurarea unui trai corespunzator a tuturor copiilor nascuti in Uniunea Europeana.
Potrivit Regulamentului Consiliului (CEE) nr. 1408/1971, fiecare stat U.E., in functie pe posibilitatile proprii, va acorda o alocatie pentru copiii care sunt in intretinerea angajatilor de pe teritoriul sau.

Pentru Germania gasiti detalii aici
[ link extern ] /