avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cim pe durata determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cim pe durata determinata

Buna dimineata!
Va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea situatie:

Am un salariat, angajat la data de 20.09.2010, cu cim pe durata determinata de 2 luni, deci pana la data de 20.11.2010. Acest contract este prelungit cu act aditional, pe inca 2 luni, deci 20.11.2010 - 20.01.2011. Apoi, prelungit tot cu act aditional pe 20 luni, pe perioada cuprinsa intre 20.01.2011 - 20.09.2012. CIM-ul prelungit cu cele 2 aditionale totalizeaza 2 ani ( pe vechiul Cod) .
In luna ianuarie 2012 am avut concediere colectiva, mai precis incetare cim pe 20.01.2012. Am in total 18 luni de determinata.
In luna martie 2012, am facut reangajari tot pe durata determinata, pentru o anumita lucrare, si anume cim pe durata determinata de 2 luni (15.03.2012 - 15.05.2012).
Acum pe 15 mai, ii expira cim si as vrea sa stiu ce posibilitati am pentru a prelungi contractul:
1) mai pot sa-i fac pe durata determinata, pana la 3 ani, tinand cont si de perioada determinata de dinainte?
2) sau cim pe durata nederminata?

Multumesc mult si-mi cer scuze daca vi se pare expunerea greoaie.
Cel mai recent răspuns: elam , utilizator 08:24, 9 Mai 2012
Art. 82 C.Mun
(4) Intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata.
Din cate am numarat eu, ati incheiat deja 3 CIM pe perioada determinata cu respectivul angajat.:)
Va ramane optiunea nr 2).:)
Se poate prelungi durata acelui c.i.m. prin incheierea unui act aditional cu inca 10 luni incepand cu 15.05.2012 ... Contractele individuale de munca pe durata determinata incheiate in termen de 3 luni de la incetarea unui contract de munca pe durata determinata sunt considerate contracte succesive si nu pot avea o durata mai mare de 12 luni fiecare.

sau

se poate modifica durata acestuia din determinata in nedeterminata , incepand cu data de 15.05.2012.
Multumesc mult pentru raspuns, acum am inteles cum trebuie sa fac.
O zi buna va doresc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prelungire contract perioada determinata Ank27 Ank27 Buna ziua!Imi puteti confirma ca, contractul de munca incheiat pe durata determinata se poate prelungi de \"n\" ori in decurs de 36 luni, dar durata unei ... (vezi toată discuția)
Prelungire cim pe durata determinata elyss elyss Buna ziua Actul aditional de prelungire CIM pe durata determinata este considerat contract succesiv? Conform codului muncii CIM pe durata determinata poate ... (vezi toată discuția)
Contract de munca pe perioada determinata prelungit? luminita_gab luminita_gab un contract de munca incheiat pe perioada determinata, poate fi prelungit? in ce conditii? pentru ce perioada! (vezi toată discuția)