Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Completare Registru Incasari si Plati I.I.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Completare Registru Incasari si Plati I.I.

Salutare tuturor.
Iata care e problema mea:
Pina de. 2010, am fost impozitat la norma de venit, servicii IT. Desi s-au afisat normele pe 2011, prin 18 ian 2011 au fost retrase, cei de la admin. fin. spunandu-mi ca s-a schimbat legea si ca IT-ul trece la "real". M-au pus sa fac decl. cutare, prin care ma bifam la impozitare sistem real. In ianuarie 2011 eu am incasat sume aferente serviciilor efectuate in 2010, deci din perioada cand eram la norma de venit. Parerea mea este ca acele incasari nu trebuie sa fie impozitate la sistem real, si deci nu trebuie sa le trec in RIP din 2011. Credeti ca este corect, legal, daca in decl. 200 aferenta anului 2011, nu trec acele sume, aferente serviciilor prestate in 2010, cand eram imp. la norma?
Multumesc anticipat.
Daca documentele de incasare sunt emise in 2011, va recomand sa le treceti in RJIP, evident si in d.200
mayer, utilizator
Multumesc pentru raspuns. Daca altcineva are si alta parere, il rog s-o publice in continuare.