avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Completare Registru Incasari si Plati I.I.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Completare Registru Incasari si Plati I.I.

Salutare tuturor.
Iata care e problema mea:
Pina de. 2010, am fost impozitat la norma de venit, servicii IT. Desi s-au afisat normele pe 2011, prin 18 ian 2011 au fost retrase, cei de la admin. fin. spunandu-mi ca s-a schimbat legea si ca IT-ul trece la "real". M-au pus sa fac decl. cutare, prin care ma bifam la impozitare sistem real. In ianuarie 2011 eu am incasat sume aferente serviciilor efectuate in 2010, deci din perioada cand eram la norma de venit. Parerea mea este ca acele incasari nu trebuie sa fie impozitate la sistem real, si deci nu trebuie sa le trec in RIP din 2011. Credeti ca este corect, legal, daca in decl. 200 aferenta anului 2011, nu trec acele sume, aferente serviciilor prestate in 2010, cand eram imp. la norma?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: marco07 , utilizator 15:34, 8 Mai 2012
Daca documentele de incasare sunt emise in 2011, va recomand sa le treceti in RJIP, evident si in d.200
Ultima modificare: Marți, 8 Mai 2012
mayer, utilizator
Multumesc pentru raspuns. Daca altcineva are si alta parere, il rog s-o publice in continuare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare sediu pfa - norma sau sistem real? marius1975_2 marius1975_2 Cum in Arges nu mai exista norma de venit pe IT as vrea sa imi mut sediul profesional in alt judet. Problema e ca de la 1 ian nu mai exista norma si nu stiu ... (vezi toată discuția)
Pfa sistem real: facturi in valuta ciuc143 ciuc143 Salut, poate s-a mai discutat dar in conditiile in care multi vor trece la SR e bine de reluat. Caz: PFA factureaza in afara UE (USA). Factura e in ... (vezi toată discuția)
Venit de reportat!!! irina_iris_19 irina_iris_19 la o intreprindere individuala sistem real am incheiat registru de casa pe 2011 cu anumite incasari si plati...cand incep anul 2012 la rubrica de reportat trec ... (vezi toată discuția)