Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua am si eu o intrebare tata a decedat in luna feb.parintii sau despartit de mult tata sa recasatorit dar nu a avut copii in a doua casatorie el avind o casa in timpul decesului.Noi copii din prima casatorie avem oare ceva drept de mostenire?Multumesc
Buna ziua. Daca imobilul a fost bun comun al tatalui si sotiei dansului, descendentii defunctului au vocatie succesorala in concurs cu sotia supravietuitoare. Deci da, copiii defunctului au dreptul la mostenire in acest caz. Daca insa casa respectiva ii apartine exclusiv sotiei defunctului dansa este unic succesor .
Multumesc pt raspuns imobilul figureaza pe numele ambelor tata a primit o locuinta de la Gaz Metan fiind angajatul lor.aceasta pina la urma a fost vinduta si a fost cumparat un alt imobil tata a decedat in luna feb anul curent cit timp avem la dispozitie si cum trebuie sa procedam pt primire mostenirii sintem patru frati iar doi dintre noi locuiesc in alta tara.Va multumesc pt raspuns
csalodas, utilizator
Daca imobilul a fost bun comun, mosteniti doar cota tatalui in concurs cu sotia supravietuitoare, respectiv cota de 3/8 se va imparti intre cei patru copii ai tatalui d-vs.
Aveti la dispozitie termenul de 1 an pentru acceptarea succesiunii.
In prima faza, mergeti la notariat cu certificatul de deces al tatalui si solicitati deschiderea succesiunii. Notarul va dispune citarea inclusiv in strainatate a fratilor d-vs.
Imi puteti explica mai amanuntit ce inseamna Cota tatalui?