Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare bani persoane fizice
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare bani persoane fizice

Buna ziua,

In urma cu ~2 luni de zile am vandut prin intermediu unui site online un aparat foto catre un tip din Brasov. Intrucat respectivul mi-a parut o persoana serioasa si am descoperit ca avea si o firma am acceptat ca sa-i trimit acel aparat prin posta, urmand ca banii sa mi-i livreze prin transfer bancar. Singura dovada este discutia purtata prin e-mail, in care respectivul tip recunoas ca ca a primit aparatul si se scuza pentru intarzierea platii, insa ma asigura ca imi va livra banii cat se poate de repede. Ulterior nu a mai raspuns la nici un e-mail sau apel telefonic. Prejudiciul nu este mare (200 lei), insa senzatia de a fi inselat nu prea o suport. La politie nu cred ca pot rezolva nimic si doresc ca sa-mi incerc norocul pe cai judecatoresti. Mentionez ca sunt din Bucuresti. As dori ca sa mai stiu daca plata avocatului este luata in considerare ca si cheltuiala judecatoreasca si recuperata ulterior de mine, deoarece nu doresc ca ies si mai rau in pierdere.
Multumesc.
Da, plata avocatului este inclusa in cheltuielile de judecata. Aveti posibilitatea de a face o cerere de chemare in judecata.
Multumesc pentru raspuns. In acest caz astept o oferta in mesaj privat. Multumesc.