Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Refuzare comanda
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Refuzare comanda

Buna ziua,

sunt fotograf. am trimis prin e-mail materiale in format digital unui laborator foto pentru a-mi imprima un anumit numar de albume foto si fotografii.

nu am primit nicio confirmare la acel e-mail. i-am contactat telefonic si le-am spus ca doresc sa imi comunice un pret pentru comanda, si sa-i rog ca inainte sa dea drumul intregii comenzi pentru productie, sa faca doar un album foto ca exemplu, sa verific daca la tipar poate apar greseli de asezare in pagina si asa mai departe. Mi-au spus ca nu se mai poate ca deja sunt toate in productie, iar pretul final mi-l va trimite.

Nu s-a intamplat asta, nicio factura in format electronic, nimic. Astazi am primit coletul cu o plata ramburs mult mai mare decat calculasem la preturile lor. Le-am spus ca nu am atatia bani iar curierul o sa revina luni.

As vrea sa refuz definitiv aceasta comanda. Este posibil?
Clau6d, utilizator
Este posibil, insa trebuiesc cateva precizari, intre care:
- sunteti persoana fizica ori agent economic (fie si persoana fizica autorizata)
- sunteti la prima colaborare cu laboratorul sau exista unul sau mai multe precedente
- este important cum a fost formulat emailul trimis initial, adica redactarea lui daca poate fi interpretata ca o comanda ferma, etc

In principiu, daca amiabil nu se rezolva, puteti apela la un avocat sa va redacteze o notificare, iar daca respectivii sunt insensibili probabil ca urmeaza sa va aparati in instanta in caz ca va intenteaza actiune.
Multumesc pentru raspuns.

As dori sa fie sters acest topic.
Multumesc