Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala

Aseara ma intorceam de la tara si intr-o comuna de langa orasul meu era o masina de politie. Cand m-am apropiat de ea o domnisoara (cred, dupa varsta) politist a iesit din masina si mi-a facut semn sa opresc. am tras pe dreapta, a venit la masina, s-a prezentat si mi-a cerut actele la control, fara sa-mi spuna nici un motiv pentru care am fost oprit. i-am dat documentele : certificat inmatriculare, asigurarea, rovigneta si permisul, s-a uitat la ele si pe urma mi-a cerut buletinul, pe care din greseala nu-l avem. S-a enervat un pic, mi-a zis ca legea prevede obligatia de a avea CI, ca amenda este mare, ca ea nu are cum sa ma identifice, i-am zis ca de pe permisul auto... s-a mai uitat la masina si... mi-a cerut dovada omologarii foliei de pe geamurile laterale spate si luneta... aici am ramas masca, eu am cumparat masina in decembrie 2011, geamurile erau ionizate, chiar i-am zis ca nu am un document la mine, ca am revizia si identificarea masinii la RAR facute in momentul inscrierii, ca ei nu puteau sa-mi faca revizia daca nu erau omologate, mi-a zis ca trebuia sa am o dovada de la firma care a montat folia, ca poate eu am montat folia dupa ce am facut RAR-ul ,( de parca la un matiz din '99 folia imi trebuia ) si sa astept in masina...i-am spus ca geamurile sunt ionizate mai demult, ca se cunoaste ca s-au mai sters, ca probabil sunt ani de zile de cand sunt ionizate... Am sta circa 5 minute, timp in care am gasit cartea mea de alegator si m-am dus la ei la masina sa o arat, nu le-a convenit, ca nu este buletin, ca sa astept in masina, ca imi face PV si ca imi da un avertisment si imi retine certificatul pana ma duc cu omologarea ... dupa vreo 15 minute a venit la mine la masina din nou, mi-a dat sa semnez procesul verbal, i-am zis ca nu-l semnez, ca l-am citit si am vazut ca mi-a data amenda 420 lei pentru ca nu am avut buletinul la mine si avertisment si ridicarea certificatului ca n-am folia omologata...
m-am infuriat si eu, le-am reprosat ca nu mi-au aratat nici o legitimatie nimic, CI, ordin de servici ca sunt in misiune, motivul opririi, s-au enervat mai tare, mi-au rerposat ca n-am dreptul sa-i legitimez eu pe ei, ca ei ma legitimeaza pe mine, ne-ma mai contrat un pic, le-am zis ca nu semnez, m-au lasat sa scriu obiectiunile - am scris si eu ca nu sunt de acord cu modul cum au facut controlul, ca nu s-au legitimat si ca nu aveau nici un ordin de servici precum ca ar fi in misiune... acum astept sa-mi vina procesul verbal prin posta si sa vad ce pot face, daca am sanse sa-l contest si sa castig...
am uitat sa mentionez ca nu am facut nici o abatere in acel moment, nu aveam viteza, nu depaseam, de fapt nu mi-au reprosat nimic in sensul asta si ca erau cativa cetateni prin apropiere, era duminica pe la ora 20.00, dar ca martor ca nu semnez, a semnat unul dintre ei...
daca pierd contestatia cat trebuie sa platesc amenda? mai beneficiez de reducerea la jumatate?
de asemenea as mentiona faptul ca atunci cand a venit la masina cu PV era foarte nervoasa, ca am vrut sa o duc in eroare, ca mi-am schimbat Ci si ca seria si nr CI din cartea de alegator nu mai sunt valabile... i-am zis ca nu-i adevarat, ea a insistat ca a facut verificari, ca daca se lua dupa actul dat de mine PV devenea nul si platea ea amenda din cauza ca seria si nr CI erau eronate...
cand am ajuns acasa mi-am verificat CI(chiar daca eram convins ca seria si nr din cartea de alegator sunt corecte, mai ales ca lucrez intr-o institutie financiara si ma folosesc mereu de CI), totul era asa cum am zis eu, inseamna ca PV este incheiat cu o alta serie si alt nr de CI ... atunci devine nul cum mi-a zis ea?

pentru a preveni montarea neautorizata de folii neomologate sau geamuri cu tratamente chimice neomologate, RAR-ul ar fi trebuit sa mentioneze cand face certificarea vehiculului daca acesta avea sau nu folii/geamuri tratate chimic, iar acest lucru trebuia mentionat in CIV sau in certificatul de inmatriculare.

Eu cred ca aici nu aveti dreptate nici un RAR din lumea asta nu specifica in CIV daca masina are folii omologate sau daca geamurile sunt fumurii negre sau albastre ,din fabricatie. Am cumparat si vindut cel putin 20 de masini pina acum, unele gu geamuri fumurii unele cu folie aplicata afara ,unele cu folie aplicasa in tara. NICIODATA RAR-ul nu a scris in CIV ca geamurile sunt fumurii sau negre si asta se datoreaza foliei omologate sau nu. Am patit si eu asa tot cu o politista care suparata fiind ca aveam detectorul la vedere(era imediat dupa ce se daduse liber la detectoare) mi-a zis ca ori dezlipesc foliile pe loc ori imi ia certificatul. Era pe la Pitesti eu fiind din Maramures. Intimplarea face ca eram cu o masina noua care avea geamuri negre (da negre rau) din fabrica. Nu am putut-o convinge de asta pina nu i-am dat cheia sa ciocane cu ea in geam prin interior.
Precizind din capul locului ca privitor la prevederile codului rutier actual in materie de folii "nu ma prea stiu" voi spune ca acum vreo 5 ani in codul rutier se prevedea ca este interzisa afectarea TRANSPARENTEI gemurilor laterale in proportie mai mare de 35% alunetei de 45% si a parbrizului de 5%. Daca acestea mai sunt in vigoare tare ma tem ca acum cu practica noua a instantelor de judecata (aceea in care agentului constatator ii revine sarcina de a proba faptele contraventionale) un politist isi va dori , IN MOD SIGUR, sa nu ma fi amendat pentru folii aplicate pe geamuri.

Deja a expirat dovada.De azi nu mai merg cu masina din cauza ca talonul meu inca nu a ajuns in bucuresti-din titu dupa exact 15 zile.Am platit amenda-am mers la rar si mi-a pus folie securizata pe dovada(89 de lei)...dar degeaba...la Politie nu se stie cand ajunge talonul...daca venea pe jos si era in Bucuresti pana acum.Din ce-am inteles prelungirea acestei dovezi e destul de complicata asa ca nu merita sa-ti complici viata...si daca talonul ajunge dupa 2 luni...ce pot sa fac?Ms!
am ridicat si eu problema cu expirarea dovezii de circulatie,dar nu am primit un raspuns clar... cred ca un avocat ne-ar putea lamuri, nu ced ca este corect sa fii privat de dreptul de a conduce autovehiculul personal din cauza ca "nu a ajuns talonul, sau procesul verbal de la agentul constatator...", mai ales ca ai remediat problema pentru care ti-a fost retinut.
prelungirea dovezii se face in cazul in care depui contestatie, se scoate un certificat de grefa de la judecatorie, platesti 1 leu taxa timbru judiciar si 0.15 lei un timbru fiscal (sau invers) si pe urma mergi cu el la politie si iti prelungeste dovada...
daca nu ai depus contestatie, te poti prezenta oricand la politie cu dovada de circulatie pe care este aplicata viza rar si iti primesti certificatul inapoi... agentul constatator este obligat sa depuna certificatul (eventual procesul verbal) a doua zi lucratoare (sau in doua zile lucratoare) la politia judeteana (este articol de lege in oug 195- nu mai caut, imi merge foarte prost internetul)...
poti depune plangere impotriva lui la comandant sau sa-l dai in judecata...
bafta!
astazi am avut procesul cu ipj..., am citit si raportul intocmit de agentul constatator care insista pe faptul ca i-am dat o carte de alegator care avea seria si nr unei CI mai vechi, ca eu am alta CI...
am formulat niste precizari , pe 4 pagini, in care am mentionat ca atat cartea de alegator este valabila cat si CI inscrisa in ea este valabila... ca agenta s-a suparat foarte tare ca am vrut sa o duc in eroare cu o serie si un numar CI eronate ca sa cer anularea PV, din acest motiv nici nu mi-a mai aplicat avertisment si retinerea certificatului de inmatriculare, mi-a dat si amenda 420 lei...
de asemenea am mai mentionat ca pe parcursul controlului si pana am plecat eu,nici un martor asistent nu a participat la discutii, deci nu avea cum sa semneze PV, lucru pe care il pot dovedi cu martorii din masina mea...
de asemenea am precizat ca agentul constator a invocat art 84 din reg care ii da dreptulsa verifice la serviciul de evidenta nationala datele conducatorului in situatia in care acesta nu are CI la el, dar am mentionat ca acelasi articol face referire in mod expres " la conducatorii de autovehicule care au fost opriti pentru incalcarea unei norme rutiere", si inca un amanunt, in toate documentele prezentate de mine este trecuta aceeasi serie si numar CI si acelasi domiciliu...
de asemenea am precizat ca in momentul in care m-am prezentat cu dovada omologarii geamurilor ionizate, (care este data ianuarie 2012, cu mult inaintea intocmirii PV, care corespunde ordinului ministrului transportului nr 2352/2005 care la punctul 10, subpunctul 10.1 prevede ca .."geamurile sa corespunda conform R43CEE_ONU.... avand aceste mentiuni in ea si mai mult, scrie ca unitatea este autorizata RAR), cei de la politie au refuzat sa-mi dea certificatul motivand ca trebuie sa merg la rar sa-mi puna o viza pe dovada de circulatie, nici macar pe dovada de omologare...
am vrut sa mai spun ceva, dar judecatoarea m-a oprit, spunand ca nu este necesara proba cu martori, a inteles perfect cum stau lucrurile si ca ramane in pronuntare astazi...
solutia s-a amanat pentru 14.09.2012...

Solutie: Admite în parte plângerea contravenţională. Înlocuieşte sancţiunea amenzii contravenţionale în sumă de 420 lei aplicată prin procesul-verbal seria CP nr. 1151859/06.05.2012 cu sancţiunea avertismentului. Mentine celelalte dispoziţii ale procesului-verbal. Respinge ca inadmisibil capătul de cerere având ca obiect restituirea certificatului de înmatriculare. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare.

Aici m-am blocat, stiam ca nu se poate face recurs si nu stiu ce sa fac in continuare deoarece la politie imi solicita folia de la rar pe dovada de circulatie ca sa-mi elibereze certificatul de inmatriculare, ori acesta a fost retinut pentru lipsa dovezii de omologare a geamurilor si cred ca in momentul in care m-am prezentat cu ea normal ar fi sa-mi elibereze certificatul, data eliberarii dovezii de omologare geamuri este din ianuarie, pv este din mai...
lucianviorel, utilizator