Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie de incetare a contractului ind.de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie de incetare a contractului ind.de munca

Buna ziua. Am lucrat la o firma in perioada 7.01.2011-28.03.2011 .Am ajuns cu ei la tribunal pentru neplata salariilor pe lunile aferente.Am castigat procesul ,dar partial,deoarece cheltuielile de judecata nu mi se restituie,nu stiu de ce?I-am trimis o scrisoare prin care am cerut sa -mi trimita decizia de incheiere a contractului de munca ,adeverinta prin care se dovedeste plata darilor catre Somaj,CAS pe perioada respectiva si inca nu mi le-a trimis.Ce pot sa fac ca sa ajung in posesia acestor documente daca ei nu mi le trimit?Va multumesc.
Puteti sesiza ITM-ul ... potrivit dispozitiilor HG nr.500/2011, refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat, constituie contraventie care este sanctionata cu amenda de catre inspectorii de munca.
Va multumesc.