avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Care este varsta de pensionare?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Care este varsta de pensionare?

va rog sa imi spuneti in legatura cu pensionare .am pe matusa mea care a lucreat ca sticlar(- gravor) in grupa 1 din data de 1.04.1980 pana pe22.10.1998.dansa este nascuta pe 07.03.1961.va multumesc
Cel mai recent răspuns: mary_roby20 , utilizator 18:12, 13 Mai 2012
1. Spuneti ce vechime are in total.
2. A lucrat numai in perioada 1980-1998 sau a mai lucrat si dupa aceea si cati ani?
a lucrat doar aceasta perioada da 18 ani in grupa 1,dupa care a avut o depresie si au pensionat-o pe caz de boala,dar anul trecut i-au spus ca trebuie sa depuna dosarul de pensie ca trwbuie sa ii vina pensia de drept.ea nu sa mai prezenta la comisie si i-au taiat-o pe aia de boala,dar nici de drept nu i-a venit.as vrea sa ma lamuriti va rog mult.va multumesc anticipat.
1. Pentru o femeie nascuta in martie 1961 varsta standard de pensionare este de 62 de ani, satgiul complet de cotizare este de 32 de ani si 1 luna, stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 18 ani si 6 luni lucrati in gr.I de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani (62 - 4 = 58);
- se adauga la stagiul de cotizare 9 ani (18/6 + 9 = 27 de ani si 6 luni).

3. Poate solicita pensie pentru limita de varsta la 58 de ani, in martie 2019.

4. Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, la 57 de ani, in martie2018, ar avea nevoie de un stagiu de cotizare de 32 de ani si 1 luna.

5. Perioada in care a beneficiat de pensie de invaliditate este perioada asimilata si se ia in calcul numai la pensia pentru limita de varsta.

6. - Nu-mi dau seama de ce i s-a spus ca poate beneficia de pensie pentru limita de varsta.
- Mergeti la Casa de Pensii si cereti lamuriri (ar fi bine sa cereti raspunsul in scris).
va multumesc tare mult,pt nelamuririle avute.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anul de pensionare monyicutza monyicutza In urma unei judecati, mama a primit grupa I si 9 ani si jumatate. As vrea sa stiu daca acesti ani se scad din varsta de pensionare si in ce an ar trebui sa ... (vezi toată discuția)
Vechime in munca italia Roxana Popa Roxana Popa buna ziua, mama mea lucreaza in Italia de 6 ani,cu contract de munca cu jumatate de norma.cum se considera la noi in tara aceasta vechime,in cazul ... (vezi toată discuția)
Reducerea varstei de pensionare pentru perioada lucrata in grupa ii de munca mospetrea mospetrea CU RESPECT VA ROG SA MI SPUNETI LA CE VIRSTA AS INTRA IN PENSIE DE LIMITA DE VIRSTA .BARBAT NASCUT PE 04 IUNIE 1952 DIN IULIE 2004 PENSIONAT DE BOALA GR 3 ... (vezi toată discuția)