Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Poate fi platit CAS retroactiv?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Poate fi platit CAS retroactiv?

Buna seara,
Mama are 56 ani, 27 ani 9 luni si 29 zile de munca, a lucrat pana in 06.02.2010.
Poate plati din urma cotizatia pentru pensie si sa iasa la pensie la cerere?
Cat ar trebui sa plateasca?
Multumesc.
Nu se poate plati retroactiv.La acest moment se plateste 232 de lei pe luna,pentru viitor.
In situatia data exista vreo posibilitate de a se pensiona la cerere, tinand cont ca nu poate plati retroactiv?
Multumesc.
Daca este nascuta in luna mai 1956,limita de varsta la 60 de ani si 5 luni.Daca este nascuta in alta luna,precizati-o.Pentru pensie anticipata sau anticipata partiala nu indeplineste conditia de stagiu(38 de ani si 5 luni sau 30 de ani si 5 luni).
data nasterii 9 august 1956
1. Pentru o femeie nascuta in august 1956 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 6 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru ca are stagiul minim de cotizare poate solicita pensie pentru limita de varsta la 60 de ani si 6 luni, in februarie 2017.

3. Pentru a solicita pensie anticipata (fara diminuare), la 55 de ani si 6 luni, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 38 de ani si 6 luni.

4. Pentru a solicita pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 6 luni, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 30 de ani si 6 luni (mama dvs. are numai 27 de ani si 9 luni, ii mai lipsesc 2 ani, 8 luni si 1 zi).

5. Daca mama dvs. a fost in somaj indemnizat atunci si aceste perioade sunt stagiu de cotizare pentru somaj.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane