avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Sunt nascuta pe 11 august 1956 si doresc sa aflu cand pot iesi la pensie fara penalizare. Mentionez ca lucrez de 38 de ani din care 3 ani am fost in concediu de boala.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:17, 20 Martie 2013
Conditii de indeplinit:
Varsta 55 de ani si 6 luni.
Stagiu 38 de ani si 6 luni,fara stagiu asimilat.
1. Pentru o femeie nascuta in august 1956 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 6 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. - Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 60 de ani si 6 luni, in februarie 2019.
- Puteti beneficia de pensie anticipata partiala la 55 de ani si 6 luni, in februarie 2012 (adica oricand doriti de acum inainte).

3. - Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la 55 de ani si 6 luni trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 38 de ani si 6 luni.
- Deoarece perioadele de concediu medical nu sunt stagiu de cotizare la pensie ci sunt perioade asimilate stagiului de cotizare la pensie cei 3 ani se valorifica numai la pensia pentru limita de varsta.
- Stagiul de cotizare actual al dvs. este de 35 de ani (38 - 3 = 35).

4. Daca mai cotizati la pensie inca 3 ani, inainte de februarie 2019, puteti solicita pensie anticipata (fara diminuare).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipatã mimi2344 mimi2344 Sunt nascuta in 1956, pe 24 August, si as dori sa stiu cati ani de vechime imi trebuie la pensia anticipata? Va rog frumos sa-mi spuneti! (vezi toată discuția)
Poate fi platit cas retroactiv? Cati26 Cati26 Buna seara, Mama are 56 ani, 27 ani 9 luni si 29 zile de munca, a lucrat pana in 06.02.2010. Poate plati din urma cotizatia pentru pensie si sa iasa la ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie diverse diverse Buna. O persoana care are 30 de ani si 9 luni in campul muncii (fara grupe sau altele), femeie, nascuta in anul 1955, la ce varsta poate iesi la pensie? (vezi toată discuția)