Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract vanzare-cumparare, proprietar decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract vanzare-cumparare, proprietar decedat

Buna dimineata.
Am gasit un subiect similar aspectului care ma intereseaza, dar, pentru a fi sigur ca mesajul meu este citit de domnii avocati, reproduc solicitarea mea formulata in subiectul altui forumist. Ce se intampla daca s-a incheiat un pre/antecontract, s-a platit un avans si proprietarul apartamentului a decedat intre timp, iar unul dintre cei doi copii ai proprietarului (singurii mostenitori posibili) refuza sa fie de acord cu vanzarea? Mentionez ca proprietarul a mandatat pe unul dintre cei doi copii ai sai sa vanda apartamentul, dar celalalt nu este de acord. Proprietarul a semnat acel pre/antecontract dupa varsta de 80 de ani si avea sindrom demential.

Avand in vedere afectiunea medicala de care suferea proprietarul imobilului,exista posibilitatea ca mostenitorul care nu este de acord cu instrainarea apartamentului sa atace contractul de vanzare-cumparare
Doar in aceasta situatie se poate solicita anularea antecontractului? Varsta proprietarului nu este relevanta?
indreptati-va cu actiune in contra mostenitorilor in vederea executarii contractului, daca nu cunosteati ca la acel moment sufera de boala respectiva
Varsta si afectiunea de care suferea proprietarului,permit mostenitorilor care nu sunt de acord cu instrainarea apartamentului sa tace contractul,
Multumesc frumos pt promptitudinea raspunsului si, daca nu e prea mult, as solicita mai multe informatii.
Situatia este urmatoarea:
Bunicii mei au avut o casa cu teren. Bunicul meu a murit in 1970 si a ramas in urma lui o sotie cu 3 copii. Mostenirea s-a impartit in mod egal, conform legii. Ulterior, bunica si-a achizitionat un apartament, iar in casa a locuit (fara a avea vreun act, dar cu acordul tuturor)unul dintre copii, care a decedat in 2003, fara a avea vreun urmas/ sotie, ramanand astfel doar 2 copii in viata (unchiul si mama mea). In 2004, bunica a facut acte unchiului meu, dar mama a aflat abia curand acest lucru. Este vorba de ‘’un act juridic de instrainare cu titlu oneros sau gratuit, a bunurilor ce-i apartin, in scopul intretinerii si ingrijirii sale de un reprezentant al autoritatii tutelare a Consiliului Local in a carui raza teritorila domiciliaza persoana respectiva, contractul de intretinere fiind un contract sinalagmatic pt neexecutarea obligatiei de intretinere stabilita prin contract, beneficiarii intretinerii pot solicita rezolutiune contractului…’’ (citatul este extras din document). In 2010, bunica a fost batuta crunt de niste ‘vecini’ si am gasit-o aproape moarta dupa 3 zile in curtea casei. A fost spitalizata 1 saptamana, iar dupa externare si mama si unchiul meu au avut grija de ea. Pe biletul de externare, printre alte diagnostice este precizat si sindrom demential (medicul precizand ca s-a instalat cu multi ani in urma). Atunci mama a auzit, fara a avea dovezi, de actele facute de bunica unchiului meu, si acesta a decis sa o ia pe bunica in localitatea lui de domiciliu si sa o interneze la un spital. Perioada de spitalizare a fost indelungata : noiembrie 2010 - mai/ iunie 2011 (cu externari scurte de cateva zile). Unchiul meu, i-a facut mutatie bunicii in acea localitate. Intre timp, bunica l-a imputernicit/ mandatat pe unchiul meu sa incheie un antecontract de vanzare-cumparare a apartamentului ei, iar el a inceput demersurile, ba a si primit un avans de la viitorul proprietar. Cu toate acestea cand s-a intalnit cu mama, bunica a implorat-o pe mama sa faca orice poate pt a impiedica vanzarea apartamentului ei. La 2 luni dupa aceasta discutie am aflat intamplator ca bunica a murit, dar nu de la unchiul meu, si a adus-o in localitatea unde are proprietatile pt a o inmormanta. Unchiul a solicitat semnatura mamei pt a finaliza vanzarea apartamentului, insa mama se impotriveste, considerand ca nu asta a fost vointa bunicii. In plus, el a fortat-o sa semneze fara a-i oferi vreun act. Concret, unchiul meu voia sa ii ofere mamei doar 1/3 din suma apartamentului , invocand o multitudine de cheltuieli si din teren + casa parinteasca doar partea cuvenita de la tatal ei. Este posibil asa ceva ? Mama considera ca ar trebui sa fie totul impartit in doua, in mod
egal.
Va rog sa ma scuzati pt detaliile oferite, insa consider ca sunt concludente pentru o imagine fidela asupra situatiei.

ari_h, utilizator