Forum Discuţii juridice Executare silită sentinta in prima instanta
Discuție deschisă în Executare silită

sentinta in prima instanta

am o sentinta a judecatoriei impotriva unui debitor cu sediul in Hunedoara pt sume de bani neplatite (facturi) .Am verificat pe portal si nu apare recurs inregistrat ...pe acest dosar si a trecut mai mult de o luna de la comunicarea ei. ma pot adresa unui executor judecatoresc in raza caruia are sediul debitorul?
Verificati la instanta care a judecat in fond daca s-a atacat hotararea pronuntata si daca debitorul depunand recurs a facut si o cerere de suspendare a executarii. In caz contrar , va puteti adresa unui executor judecatoresc pentru recuperarea prejudiciului.
oti a scris:

am o sentinta a judecatoriei impotriva unui debitor cu sediul in Hunedoara pt sume de bani neplatite (facturi) .Am verificat pe portal si nu apare recurs inregistrat ...pe acest dosar si a trecut mai mult de o luna de la comunicarea ei. ma pot adresa unui executor judecatoresc in raza caruia are sediul debitorul?

Depinde si de data cand debitorul a primit hotararea ... incercati sa intrebati la arhiva instantei daca s-a depus sau nu recurs.
In primul rand interesati-va daca s-a depus sau nu recurs. Daca debitorul nu a facut recurs, cu sentinta respectiva trebuie sa mergeti la judecatoria unde s-a judecat cauza si investiti-o cu formula executorie pentru a putea merge mai departe la un executor judecatoresc in raza caruia debitorul isi are sediul.
Multa bafta in continuare. Daca mai aveti nelamuriri astept intrebarile.
chiar daca este vorba de comercial ? nu se aplica art.720 indice 8 C.proc.civ? De unde pot afla daca s-a depus recurs :arhiva judecatoriei sau registratura ? Am nevoie de altceva decat de nr. de dosar pt a afla asta?
Multumesc
Art. 720 ind.8 C.proc.civ. - Hotărârile date în primă instanţă privind procesele şi cererile în materie comercială sunt executorii. Exercitarea apelului nu suspendă de drept executarea.
Se poate pune in executare o astfel de hotarare.

De la arhiva judecatoriei si aveti nevoie numai de numarul de dosar.