avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recuperare drepturi CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recuperare drepturi CIM

Buna ziua,
Am fost angajat la o SC. In actul aditional la CIM, am negociat un bonus acordat in functie de profitul operational al firmei. Am plecat din firma inainte de inchiderea anului. Compania nu mai da nici un semn de viata, si nici nu raspunde la emailurile adresate. Stiu ca firma este pe profit operational (deci conditia de acordare a bonusului este indeplinita). Vreau sa imi recuperez aceste drepturi prin instanta, daca pe cale amiabila nu exista nici o rezolvare.

Deocamdata, nu as dori sa apelez la un avocat, care sa ma reprezinte.
Am consultat un avocat care mi-a cerut 50% din suma ce o voi primi.

Va rog sa imi spuneti ce pasi ar trebui sa urmez (ce trebuie sa fac, unde trebuie depus, taxe de timbru, etc)

va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:23, 11 Mai 2012
1. actunea se depune la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliu

2. actiunea este scutita de plata taxelor judiciare

3. actiunea se depune in termen de maxim 3 ani de la data de cand trebuia sa va achite acel bonus.

4. la cerere atasati copia actului aditional prin care s-a negociat acel bonus acordat in functie de profitul operational al firmei.

5. in litigiile de munca, sarcina probei o are angajatorul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sesizare itm bogdananton bogdananton patroana firmei la care am lucrat cu contract de munca refuza a-mi garantia si bani pe concediu...ce a-s putea face? (vezi toată discuția)
Neplata concediului de odihna Marius201390 Marius201390 Buna ziua! Am lucrat la o firma timp de 8 luni iar cand am plecat din firma mi-am facut cere de incetare a C.I.M. conform art 55 lit. b si am cerut si ... (vezi toată discuția)
Drepturi angajat vs angajator anitzaa anitzaa Buna ziua, As avea si eu o intrebare. Prietenul meu lucreaza la o firma de distributie. Salariu este format dintr-o parte fixa si o parte de bonus, in functie ... (vezi toată discuția)