Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recuperare drepturi CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recuperare drepturi CIM

Buna ziua,
Am fost angajat la o SC. In actul aditional la CIM, am negociat un bonus acordat in functie de profitul operational al firmei. Am plecat din firma inainte de inchiderea anului. Compania nu mai da nici un semn de viata, si nici nu raspunde la emailurile adresate. Stiu ca firma este pe profit operational (deci conditia de acordare a bonusului este indeplinita). Vreau sa imi recuperez aceste drepturi prin instanta, daca pe cale amiabila nu exista nici o rezolvare.

Deocamdata, nu as dori sa apelez la un avocat, care sa ma reprezinte.
Am consultat un avocat care mi-a cerut 50% din suma ce o voi primi.

Va rog sa imi spuneti ce pasi ar trebui sa urmez (ce trebuie sa fac, unde trebuie depus, taxe de timbru, etc)

va multumesc anticipat.
1. actunea se depune la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliu

2. actiunea este scutita de plata taxelor judiciare

3. actiunea se depune in termen de maxim 3 ani de la data de cand trebuia sa va achite acel bonus.

4. la cerere atasati copia actului aditional prin care s-a negociat acel bonus acordat in functie de profitul operational al firmei.

5. in litigiile de munca, sarcina probei o are angajatorul.