Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Cand se face instructajul?
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Cand se face instructajul?

buna ziua
in cazul in care dorim sa angajam o persoana instructajul se face inainte de incheierea contractului/ inceperea lucrului?
va multumesc
De regula se face in prima zi de lucru, timp de 8 ore.
Instruirea lucrătorilor în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă cuprinde 3 faze:
- instruirea introductiv-generală;
- instruirea la locul de muncă;

- instruirea periodică.

Instruirea la angajare este reprezentata de instruirea introductiv-generală si instruirea la locul de muncă.

Durata instruirii introductiv-generale depinde de specificul activităţi şi de riscurile pentru securitate şi sănătate în muncă. Angajatorul stabileşte prin instrucţiuni proprii durata instruirii introductiv-generale, care nu va fi mai mică de 8 h (dar poate fi mai mare).
La fel si in cazul instruirii la locul de muncă durata nu va fi mai mică de 8 h şi se stabileşte prin instrucţiuni proprii.
In cazul in care prin instructiunile proprii durata celor doua instruiri s-a stabilit sa se desfasoare pe o durata de 8 h fiecare, instruirea se va face astfel:
- in prima zi de lucru prevazuta in contract se va efectua instruirea introductiv-generală;
- in a doua zi de lucru se va efectua instruirea la locul de munca

Instruirea lucratorilor obligatoriu se efectuează în timpul programului de lucru

ART. 76 din NM aplicare a L 319/2006 aprobate prin HG 1425/2006 cu modificari si completari ulterioare, prevede:
(1) Instruirea lucrătorilor în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă la nivelul întreprinderii şi/sau al unităţii se efectuează în timpul programului de lucru.
(2) Perioada în care se desfăşoară instruirea prevăzută la alin. (1) este considerată timp de muncă.
inspectorSSM, utilizator
inspectorSSM a scris:

Instruirea lucrătorilor în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă cuprinde 3 faze:
- instruirea introductiv-generală;
- instruirea la locul de muncă;

- instruirea periodică.

Instruirea la angajare este reprezentata de instruirea introductiv-generală si instruirea la locul de muncă.

Durata instruirii introductiv-generale depinde de specificul activităţi şi de riscurile pentru securitate şi sănătate în muncă. Angajatorul stabileşte prin instrucţiuni proprii durata instruirii introductiv-generale, care nu va fi mai mică de 8 h (dar poate fi mai mare).
La fel si in cazul instruirii la locul de muncă durata nu va fi mai mică de 8 h şi se stabileşte prin instrucţiuni proprii.
In cazul in care prin instructiunile proprii durata celor doua instruiri s-a stabilit sa se desfasoare pe o durata de 8 h fiecare, instruirea se va face astfel:
- in prima zi de lucru prevazuta in contract se va efectua instruirea introductiv-generală;
- in a doua zi de lucru se va efectua instruirea la locul de munca

Instruirea lucratorilor obligatoriu se efectuează în timpul programului de lucru

ART. 76 din NM aplicare a L 319/2006 aprobate prin HG 1425/2006 cu modificari si completari ulterioare, prevede:
(1) Instruirea lucrătorilor în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă la nivelul întreprinderii şi/sau al unităţii se efectuează în timpul programului de lucru.
(2) Perioada în care se desfăşoară instruirea prevăzută la alin. (1) este considerată timp de muncă.

din pacate HG 1425/2006 are cateva scapari. Conform art 89 alin 3 HG 1425/2006 lucratorii prevazuti la art 83 lit a din HG 1425/2006 nu vor putea fi angajati daca nu si-au insusit cunoştinţele prezentate în instruirea introductiv-generalã. Dar conform art 5 lit a Lg 319/2006 lucratorul este persoana angajata. De asemenea instr introductiv general se face in timpul normal de lucru, iar conf art 16 CM, CIM se incheie anterior inceperii raporturilor de munca, deci si a efectuarii Instr introd-gen. Deci ziua respectiva se ponteaza si se plateste de angajator.
asadar formularea din art 89 alin 3 HG 1425/2006 este eronata si ar trebui sa fie inlocuita pentru a nu crea confuzii.
Intamplarea face sa cunosc o astfel de speta in care un angajator a fost sanctionat (anul trecut) pentru ca a efectuat instruirea viitorului salariat inaintea incheierii contractului individual de munca. A contestat sanctiunea in instanta pe considerente apropiate de cele prezentate de dumneavoastara, dar instanta a reapins ca nefondata contestatia. Juristul de la ITM a argumentat ca prin incheierea contractul individual de munca salariatul se obliga sa presteze o munca pentru si sub autoritatea unui angajator dar in perioada de proba se verifica aptitudinile salariatului. Se poate considera ca prima aptitudine pe care angajatorul o verifica este modul in care lucratorul si-a insusit cunostinţele prezentate in instruirea introductiv-generala. Daca acesta nu si-a insusit cunostintele prezentate in instruirea introductiv-generala nu va putea fi angajat si contractul individual de munca poate inceta printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiative angajatorului
@inspectorSSM

intr-adevar, doar ca el este angajat deja, iar acest lucru poate constitui motiv de incetare a CIM in perioada de proba.