Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz vs. concediu de odihna restant ???
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz vs. concediu de odihna restant ???

Buna ziua,

Va solicit ajutorul din nou si va multumesc anticipat !!!

Problema: sunt in perioada de preaviz, conform C.I.M. pana la data de 1 Iunie, data la care mi se desface C.I.M. de catre angajator conform art.65 din Codul Muncii. In C.I.M. am prevazut dreptul la 25 zile concediu de odihna anual.
Intrebarea: angajatorul este obligat a-mi acorda zilele de concediu aferente celor 5 luni lucrate in acest an (10 zile, conform calculelor mele), in cazul in care eu le solicit ? Am dreptul la aceste zile in perioada de preaviz ?

Cu multa stima si respect !!! Multumesc !!!
Aveti acest drept dar angajatorul nu este obligat sa aprobe cererea dv.
In cazul in care angajatorul nu va acorda concediul va trebui sa-l compenseze in bani la incetarea contractului.
1. Salariatul este obligat să efectueze în natură concediul de odihnă în perioada în care a fost programat, cu excepţia situaţiilor expres prevăzute de lege sau atunci când, din motive obiective, concediul nu poate fi efectuat.

2. pe perioada preavizului, c.i.m. isi produce toate efectele , astfel incat aveti posibilitatea de a beneficia de CO .. este si in avanajul angajaotrului sa va acorde CO pe aceasta perioada intrucat va suporta doar o singura cheltuiala si nu doua ...
Va multumesc !!!

In consecinta, pot sa trag urmatoarea concluzie? Daca angajatorul nu este obligat sa-mi aprobe cererea de concediu, nu este obligat nici sa o inregistreze, ca urmare, in cazul unui litigiu de munca acesta poate sustine ca eu nu am depus si nu am solicitat acest concediu restant,( iar eu fara o cerere inregistrata nu am cum sa dovedesc contrariul), angajatorul nu poate fi obligat nici la compensarea financiara a zilelor respective. Corect ?

Cu stima si respect !!!
1. - Dvs. nu trebuie sa dovediti nimic.
- Nu trebuie sa faceti neaparat cerere pentru compensarea in bani a CO neefectuat.

2. - Daca va acorda CO atunci perioada de preaviz este aceeasi.
- Daca nu va acorda CO atunci trebui sa va compenseze in bani CO cuvenit si neefectuat (Codul muncii nu distinge intre neefectuarea CO din vina angajatorului sau a salatriatului).