Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare Nume
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare Nume

Buna ziua as dori sa stiu catva pasi in schimbarea numelui,eu am 30 de ani parinti mei sunt divortati de mai bine de 10 ani eu am ramas cu numele tatalui si peste putin timp vreau sa fac cununia la starea civila in acel moment cand se trece numele in registru pot trece numele lu mama pe care sal port si eu si sotia mea? si daca da ce acte aditionale imi trebuiesc in afara de cele care trebuiesc in mod uzual cand doi oameni se cununa la starea civila.banuiesc ca un consimtamant din partea mamei.multumesc anticipat
Din cate stiu, nu e posibila schimbarea numelui decat in situatii exceptionale.
Schimbarea numelui pe cale administrativa este reglementata prin Ordonanta Guvernului nr. 41/2003 privind dobandirea si schimbarea pe cale administrativa a numelor persoanelor fizice.

Cititi aceasta O.G. poate gasiti o portita si va schimbati numele.
Succes.
Prin casatorie va puteti schimba numele luand numele de familie al sotiei, nu al mamei.
Daca vreti sa aveti numele de familie al mamei, trebuie sa va schimbati numele pe cale administrativa inainte de casatorie (la incheierea casatoriei sa aveti deja carte de identitate cu numele de familie al mamei): [ link extern ]