Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Vreau sa dau statul romanin Judecata la CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Vreau sa dau statul romanin Judecata la CEDO

Ma numesc Alin si sunt din Sibiu.
Acum 3 ani familia mea a fost implicata intr-un accident de masina.
Un sofer turc de tir ne-a lovit din spate in timp ce circulam pe drum european
(E81) langa localitatea Cristian, Judetul Sibiu.
In urma accidentului mama mea a murit iar eu si tatal meu am supravietuit.
Eu am stat in spital cel putin 3 saptamani.
Am dat in judecata pe turc si firma de asigurare.
La Sibiu am castigat dar s-a facut recurs si am mers mai departe la Alba Iulia.
Am castigat si la Alba Iulia dar despagubirile morale si material au fost diminuate considerabila ( mai putin de un sfert din valoarea despagubirilor pe care judecatorii de la Sibiu le-au considerat indreptatite ).
Mentionez ca masina era de vreo 3 ani, cu vreo 45000 km la bord
a fost facuta praf si furata.
Judecatorii de la Alba Iulia au considerat ca 25 000 euro sunt suficienti ca
despagubire. Atata valoreaza viata unui om pentru iei.
Decizia se pare ca e definitiva iar eu nu mai pot face nimic.
Nu stiu de ce nu pot sa fac recurs . Nu sunt jurist.
Dupa trei ani de drumuri la procese de la Brasov-Sibiu, Brasov-Alba Iulia cu asta m-am ales.
Mai mult de atat. Turcul a fugit din tara si nu a facut puscarie in Romania
pentru fapta comisa. Turcul e liber in Turcia si rade de Justitia si Politia din Romania. Nici nu s-a prezentat la procese.
Halal justitie de Romania.
Numai in momemtele astea iti dai seama ce rahat mare e Romania cu
institutiile ei cu tot libere si democratice.
Acum vreau sa dau statul Roman la CEDO pentru a cere despagubirile
cuvenite.
Am citit pe internet despre CEDO si am gasit formularul.
Consider ca eu ma incadrez la Articolul 6 (Dreptul la un proces echitabil).
As vrea sa stiu parerea unui jurist daca am sanse ca CEDO sa accepte
cazul meu pentru judecata dreapta.
Eu consider ca am toate motivele si argumentele pentru demarearea
acestui demers.
Datele furnizate de dvs. sunt insufucuente pentru a se putea aprecia daca plangerea pe care urmeaza sa o adresati CEDO ar fi sau nu intemeiata.
Simpla nemultumire legata de cuantumul despagubirilor nu semnifica un proces inechitabil in viziunea CEDO.
Da, nu cred ca veti avea succes la CEDO.
Sunt insa de acord cu dvs. ca in privinta daunelor Romania are o mare problema.

Soferul turc a fost condamnat la o pedeapsa cu executare sau la o pedeapsa cu suspendare?
Stimat forumist,

Ca punct de plecare, introducerea unei aplicatii învestitoare a Curtii Europene se poate face exclusiv cu respectarea cerintei arătare de Articolul 34 al Conventiei Europene,

respectiv de către o victimă a încălcării vreunui drept sau libertate protejate de Conventie si Protocoalele sale Adi?ionale.

În cazul dvs, în linii generale, discutiile pot porni de la violarea Art. 6.1 si, eventual, a Art. 1 din Protocolul 1 Aditional, cu mentiunea faptului că eu nu cunosc împrejurările concrete ale spetei dvs. Dacă ancheta privind accidentul soldat cu moartea mamei si leziunile dvs si ale tatălui dvs au fost deficitare, în locul violării Art. 6.1 este posibilă o violare a Art. 2 al Conventiei, sub aspect procedural : criteriul obligatiei Statului în a desfăsura o anchetă efectivă.

Având în vedere că Statul Român a sanctionat autorul accidentului si v-a recunoscut anumite pretentii financiare, acordându-vă despăgubiri, se pune însă, problema dacă mai aveti sau nu calitatea de victimă.

Astfel, ceea ce ar trebui să retineti, stimat forumist, este faptul că "o decizie sau o masura favorabila reclamantului nu este în principiu suficienta pentru a-si pierde calitatea de victima, decât daca autoritatile nationale au recunoscut, în mod explicit sau în substanta, si apoi au reparat încalcarea Conventiei" - vezi cauzele Burdov, Apicella, Scordino...

Acestea ar fi, pe scurt, punctele de reper pe care ar trebui să le aveti în vedere la redactarea unei aplicatii CEDO, în cazul dvs: calitatea anchetei efectuate si cuantumul serios sau neserios al daunelor acordate.

Succes.
andreigrigoriu, moderator
Multumesc pentru raspunsurile dvs.

Astept acum sa iau de la arhiva decizia finala sa vad explicatiile judecatorilor.
Oricum sunt hotarat sa merg mai departe.

andreigrigoriu, moderator
Inainte de a merge la CEDO nu se poate face recurs,
de exemplu la Inalta Curte de Casatie si Justitie ?

Consider ca rezultatul procesului de la Curtea de apel ALBA IULIA nu este corect.

Cred ca Inalta Curte de Casatie si Justitie este autoritatea superioara a justitiei din Romania.

Sunt convins ca cei de la firma de asigurari au "uns" bine conturile
judecatorilor.