avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 351 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Vreau sa dau statul romanin Judecata la CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Vreau sa dau statul romanin Judecata la CEDO

Ma numesc Alin si sunt din Sibiu.
Acum 3 ani familia mea a fost implicata intr-un accident de masina.
Un sofer turc de tir ne-a lovit din spate in timp ce circulam pe drum european
(E81) langa localitatea Cristian, Judetul Sibiu.
In urma accidentului mama mea a murit iar eu si tatal meu am supravietuit.
Eu am stat in spital cel putin 3 saptamani.
Am dat in judecata pe turc si firma de asigurare.
La Sibiu am castigat dar s-a facut recurs si am mers mai departe la Alba Iulia.
Am castigat si la Alba Iulia dar despagubirile morale si material au fost diminuate considerabila ( mai putin de un sfert din valoarea despagubirilor pe care judecatorii de la Sibiu le-au considerat indreptatite ).
Mentionez ca masina era de vreo 3 ani, cu vreo 45000 km la bord
a fost facuta praf si furata.
Judecatorii de la Alba Iulia au considerat ca 25 000 euro sunt suficienti ca
despagubire. Atata valoreaza viata unui om pentru iei.
Decizia se pare ca e definitiva iar eu nu mai pot face nimic.
Nu stiu de ce nu pot sa fac recurs . Nu sunt jurist.
Dupa trei ani de drumuri la procese de la Brasov-Sibiu, Brasov-Alba Iulia cu asta m-am ales.
Mai mult de atat. Turcul a fugit din tara si nu a facut puscarie in Romania
pentru fapta comisa. Turcul e liber in Turcia si rade de Justitia si Politia din Romania. Nici nu s-a prezentat la procese.
Halal justitie de Romania.
Numai in momemtele astea iti dai seama ce rahat mare e Romania cu
institutiile ei cu tot libere si democratice.
Acum vreau sa dau statul Roman la CEDO pentru a cere despagubirile
cuvenite.
Am citit pe internet despre CEDO si am gasit formularul.
Consider ca eu ma incadrez la Articolul 6 (Dreptul la un proces echitabil).
As vrea sa stiu parerea unui jurist daca am sanse ca CEDO sa accepte
cazul meu pentru judecata dreapta.
Eu consider ca am toate motivele si argumentele pentru demarearea
acestui demers.
Stimat forumist,

Să spun cinstit, cred că m-ați pierdut, ca posibilitate de a urmări ce doriți să spuneți.

Vă citez: La Sibiu am castigat dar s-a facut recurs si am mers mai departe la Alba Iulia.

Deduc, deci, că v-ați judecat, deja, în recurs. Atunci, ce recurs aveți în vedere să susțineți la ICCJ?

Recursul la recurs este inadmisibil, ca principiu.

Singura excepție arătată de jurisprudență este atunci când cursul unui proces, potrivit legii, este fond-apel -recurs, iar instanța de apel califică, nelegal și eronat, apelul drept recurs, cauza fiind judecată, repet, greșit și nelegal, în forma fond-recurs. Astfel, în acest caz singular se poate declara recurs, dar este o excepție aparentă, deoarece, în fapt, recursul a fost un apel prost calificat, iar legea, nu judecătorul prevede o cale de atac.

Din cele ce ați spus, nu acesta este cazul. Atunci ar trebui să fiți foarte atent la termenul de 6 luni de învesire a CEDO, riscând să decădeți din acesta.

Cu stimă.
Incerc sa va explic:
Am castigat procesul de la Sibiu, iar firma de asigurari a facut recurs si am mers la
o instanta superioara la Alba Iulia.
La Alba Iulia s-a terminat procesul si acum astept sa vina dosarul la Sibiu ca sa iau
documentul sentinta.
Am castigat procesul de la Alba Iulia dar sunt complet nemultumit de rezultat caci
daunele materiale/moral au fost stabilite la mai putin de un sfert decat cele prevazute
de sentinta data de Judecatoria Sibiu.
E inadmisibil ca viata unui om sa valoreze numai 25000 euro.
Iar eu chiar nu pot sa mai fac nimic ?
Oare o fiinta draga judecatorilor din Alba Iulia cat valoreaza ?



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Formulare plangere la cedo florin_stanciu florin_stanciu In data de 19 ianuarie 2012, am facut apel la Curtea de apel Alba Iulia; Curtea a solutionat ca fiind nefondat apelul. Considerandu-ma nedreptatit, in ce ... (vezi toată discuția)
Ultimul recurs liviu_dan liviu_dan Am facut recurs la Curtea de Apel si mi s-a respins ca nefondat. Unde si cum mai pot face recurs dupa raspunsul dat de Curtea de Apel? (vezi toată discuția)
Castigat proces pe fond, pierdut la curtea de apel - vreau sa ma adresez cedo vizirigeorgiana vizirigeorgiana Am castigat un proces pe fond fara probleme cu dovezi solide ,iar la curtea de apel l-am pierdut modificandu-se hoatarea de pe fond intru totul!Consider ca am ... (vezi toată discuția)