Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumpararea unei case de vacanta de cetãþean european
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumpararea unei case de vacanta de cetãþean european

Buna ziua,
Vreau sa cumpar o casa mica sau cabana. De la 1 ianuarie 2012, de tranziţie de cinci ani a mers. Un individ a Comunităţii Europene pot cumpăra terenuri de construcţii din România. Acesta nu mai este necesar pentru a crea o societate la fel ca înainte.
Legea nr 312/2005 la articolul 4.
Această lege este într-adevăr aplicată acum? Unii avocaţi, unii avocaţi par să ignore.
Ce crezi?
(Scuzaţi-gunoi, este Google, care se traduce!)
Legea nr. 312/2005 privind dobandirea dreptului de proprietate privata asupra terenurilor de catre cetatenii straini.

Art. 4. - Cetateanul unui stat membru nerezident în România, apatridul nerezident în România cu domiciliul într-un stat membru, precum si persoana juridica nerezidenta, constituita în conformitate cu legislatia unui stat membru, pot dobândi dreptul de proprietate asupra terenurilor pentru resedinte secundare, respectiv sedii secundare, la împlinirea unui termen de 5 ani de la data aderarii României la Uniunea Europeana.

Da , au trecut 5 ani de la data aderarii României la Uniunea Europeana. Deci nu ar mai trebui sa existe vreo interdictie.
Vă mulţumim pentru răspunsul dumneavoastră. Se confirmă ceea ce am crezut.
A cumpara o casa mica devine moint scump acum.
Am fost rugat de a crea de 800 € companie deţinută teren.
Pentru o cabina mica de € 13,500 a fost o mulţime de cheltuieli şi mai mult!