avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumpararea unei case de vacanta de cetãþean european
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumpararea unei case de vacanta de cetãþean european

Buna ziua,
Vreau sa cumpar o casa mica sau cabana. De la 1 ianuarie 2012, de tranziţie de cinci ani a mers. Un individ a Comunităţii Europene pot cumpăra terenuri de construcţii din România. Acesta nu mai este necesar pentru a crea o societate la fel ca înainte.
Legea nr 312/2005 la articolul 4.
Această lege este într-adevăr aplicată acum? Unii avocaţi, unii avocaţi par să ignore.
Ce crezi?
(Scuzaţi-gunoi, este Google, care se traduce!)
Cel mai recent răspuns: maiso85 , utilizator 13:02, 13 Mai 2012
Legea nr. 312/2005 privind dobandirea dreptului de proprietate privata asupra terenurilor de catre cetatenii straini.

Art. 4. - Cetateanul unui stat membru nerezident în România, apatridul nerezident în România cu domiciliul într-un stat membru, precum si persoana juridica nerezidenta, constituita în conformitate cu legislatia unui stat membru, pot dobândi dreptul de proprietate asupra terenurilor pentru resedinte secundare, respectiv sedii secundare, la împlinirea unui termen de 5 ani de la data aderarii României la Uniunea Europeana.

Da , au trecut 5 ani de la data aderarii României la Uniunea Europeana. Deci nu ar mai trebui sa existe vreo interdictie.
Vă mulţumim pentru răspunsul dumneavoastră. Se confirmă ceea ce am crezut.
A cumpara o casa mica devine moint scump acum.
Am fost rugat de a crea de 800 € companie deţinută teren.
Pentru o cabina mica de € 13,500 a fost o mulţime de cheltuieli şi mai mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cetateanul strain poate cumpara teren in romania? madalina15 madalina15 Buna ziua! Un spaniol poate cumpara o casa in Romania cu terenul aferent acesteia in momentul de fata ssau doar din 2014? Multumesc anticipat! (vezi toată discuția)
Cetatean german pot cumpara pamant in romania pe persoana mea? ma-blockLM ma-blockLM Sunt cetatean german si vreau sa stiu daca pot cumpara privat, nu pe firma pamant construibil si arabil? (vezi toată discuția)
Drept achizitie proprietate ,cetateni straini kpas2005 kpas2005 Cetatenii straini ,membrii ue ,au dreptul de a cumpara teren intravilan?dar agricol?multumesc (vezi toată discuția)