Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare autoturism
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare autoturism

Am achizitionat un autoturism pe firma, in leasing, acum cativa ani, am terminat de ceva vreme de achitat ratele de leasing, iar in prezent autoturismul este in proprietatea firmei mele si este amortizat integral.
Acum vreau sa-l vand si vreau sa va intreb care este cel mai mic pret de la care pornesc? Exista vreun prag minim prevazut de legislatia fiscala pentru vanzarea unui autoturism de catre o firma?

Multumesc.
Nu exista un prag minim. Pretul de livrare il veti negocia cu clientul dvs.Incercati sa-l vindeti la un pret credibil, pentru a nu atrage atentia fiscului cu un pret prea mic.
In ce mod as putea sa atrag atentia fiscului cu un pret prea mic? Exista vreo prevedere legala (Cod Fiscal, etc) care sa ma constranga sa vand autovehiculul la un anumit pret minim?
De exemplu, firma la care sunteti asociat unic ii vinde sotiei dvs. un autoturism aproape nou cu care s-a cheltuit foarte mult, cum ar fi: revizii periodice, CASCO, etc. si care e in stare perfecta (nu s-a consemnat nimic in istoricul sau) la un pret derizoriu.

Concluzia pe care o va lua orice organ de control in acest caz va fi ca administrarea firmei lasa de dorit si ca vreti sa va sustrageti de la plata unor impozite.

In functie de situatie, in extremis, ar putea fi considerata bancruta frauduloasa.

[ link extern ]