Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva autoturism achizitionat din UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva autoturism achizitionat din UE

Buna ziua,
Am achizitionat in luna septembrie un autoturism din Olanda, pe firma ( platitor TVA) si vreau sa-l vand, tot in septembrie, mie, persoana fizica (sunt administratorul firmei). Pot sa-l vand la o valoare mai mica? Care este regimul tva in acest caz?
Multumesc foarte mult.
Persoana juridica vinde cu TVA autoturismul catre persoana fizica.
Poate vinde autoturismul cu o suma mai mica sau adauga tva la pretul de achizitie?
In conditii bine justificate poate fi efectuata tranzactia la un pret mai mic, dar ideal ar fi sa se faca tranzactia cel putin la pretul de achizitie
Buna ziua,
Am inca o problema si anume, cum inregistrez factura externa in contabilitate, fac taxare inversa? Care este formula contabila?
Trebuie sa depun si declaratia 390?
Multumesc foarte mult.
inregistrare taxare inversa : 4426 = 4427

inregistrarea receptiei autovehiculului prin includerea taxei in pretul de achizitie :
2133 = %