Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva autoturism achizitionat din UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva autoturism achizitionat din UE

Buna ziua,
Am achizitionat in luna septembrie un autoturism din Olanda, pe firma ( platitor TVA) si vreau sa-l vand, tot in septembrie, mie, persoana fizica (sunt administratorul firmei). Pot sa-l vand la o valoare mai mica? Care este regimul tva in acest caz?
Multumesc foarte mult.
da, trebuie sa depuneti 390, conform art. 156^4 Cod Fiscal.

atentie, daca pana acum ati utilizat ca perioada fiscala trimestrul, pentru depunerea decontului de TVA, odata cu achizitia intracomunitara, veti depune lunar decontul de taxa, conform art. 156^1, alin. 6^1