Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... conciliere / mediere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

conciliere / mediere

mai este obligatorie mediererea daca a fost introdusa actiune in baza OUG119/2007, admisa în parte cererea de emitere a ordonanţei de plată.
Nu.
Medierea este o procedura separata fata de dispozitiile OUG nr. 116/2007. Orice persoane, fizice sau juridice, intre care exista un diferend poate recurge la mediere inainte de a formula actiune in instanta sau pe parcursul dezbaterilor. Subliniez poate, nu este obligatoriu. Dupa ce instanta s-a pronuntat definitiv si irevocabil, nu se mai poate media nimic.
Lucian Huzum, Consilier juridic