avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... conciliere / mediere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

conciliere / mediere

mai este obligatorie mediererea daca a fost introdusa actiune in baza OUG119/2007, admisa în parte cererea de emitere a ordonanţei de plată.
Cel mai recent răspuns: Lucian Huzum , Consilier juridic 13:30, 13 Mai 2012
Nu.
Medierea este o procedura separata fata de dispozitiile OUG nr. 116/2007. Orice persoane, fizice sau juridice, intre care exista un diferend poate recurge la mediere inainte de a formula actiune in instanta sau pe parcursul dezbaterilor. Subliniez poate, nu este obligatoriu. Dupa ce instanta s-a pronuntat definitiv si irevocabil, nu se mai poate media nimic.
Ultima modificare: Duminică, 13 Mai 2012
Lucian Huzum, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 119/2007 ENGFULL ENGFULL am obtinut o ordonanta de plata in temeiul OUG 119 /2007 dupa expirarea celor 10 zile in care se poate face cerere de anulare , solicit instantei ... (vezi toată discuția)
Og 5/2011 Lorennalivia Lorennalivia BUNA ZIUA, O intrebare: mi s-a admis o cerere privind oug119/2007, cu mentiunea: CU DREPT DE CERERE IN ANULARE PT. DEBITOR IN 10 ZILE. Debitorul nu a formulat ... (vezi toată discuția)
Mai este nevoie de conciliere? vrica vrica Am o creanta de recuperat am utizat toate caile procedurii speciale adica invitatie la conciliere invitatie la mediere somatie 5?2001,ordonanta 119/2007. In ... (vezi toată discuția)