avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum pot sa trimit inscrisuri la dosar fara sa ma duc ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum pot sa trimit inscrisuri la dosar fara sa ma duc personal in instanta?

La inceputul lui iunie am proces cu cei de la sectia permise si inmatriculari constanta si trebuie sa mai depun 1 copie dupa refuzul celor de acolo de a-mi inmatricula masina fara plata taxei de poluare .
Cum pot sa o depun fara a ma duce personal acolo ?
ma gandeam sa le trimit printr-o scrisoare recomandata dar nu stiu cum ? Ca trebuie sa scriu ceva in ea pentru a se depunde hartiile la dosarul meu ?

La fel si cu taxa de timbru , pot sa o depun prin scrisoarea care vreau s-o trimit acum?
Cel mai recent răspuns: SeWa , utilizator 11:32, 10 Iulie 2012
Se pot trimite acte la dosar prin scrisoare recomandata. Este bina ca recomandata sa fie cu confirmare de primire. Formulati o cerere in care indicati denumirea instantei, numarul de dosar, numele dvs., adresa de domiciliu, calitatea pe care o aveti in dosar. La cerere anexati actele, le puneti in plic si trimiteti scrisoarea pe adresa sediului instantei.
Cererea sa fie ceva de genul .

Catre x (tribunalul constanta ? )

Subsemnatul ... , domiciliat ... , in calitate de parat in dosarul ... , anexez la dosar urmatoarele :
-o copie dupa refuzul celor de la sectia permise si inmatriculari
-chitanta taxei de timbru judiciar

Da, cam asa ceva...
Cam asa arata cererea mea : [ link extern ] .
Si mai am o intrebare , in cererea de chemare in instanta care am primit-o scrie Aveti obligatia de a depune o copie a cererii de chemare in judecata sub sanctiunea suspendarii
La ce se refera aici ? In caz ca vreau sa suspend procesul sa trimit o copie dupa hartia primita sau ce ?

Si referitor cu acel timbru de 30 bani , il bag direct in plicul cu celelalte inscrisuri ?
In citatie s-a mentionat obligatia de a depune inca o copie a cererii de chemare in judecata ( a actiunii dvs.) ceea ce presupune ca trebuie sa mai depuneti la dosar inca un exemplar al acesteia.
Banuiesc ca ati depus actiunea intr-un singur exemplar care este pentru instanta si trebuia sa mai depuneti inca un exemplar pentru comunicare parat.
In cazul in care nu va veti conforma acestei cereri, instanta va dispune suspendarea cauzei.
In privinta timbrului judiciar mentionati anexarea lui la acea cerere.
Calitatea dvs. in dosar este de reclamant si nu de parat.

Alte discuții în legătură

Masa credala Andrei T Andrei T la societate debitoare care se afla sub incidenta legii 85/2006 ce procedura trebuie urmata sa ma inscriu la masa credala? sau mai exact ce pasi trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Judecatoria nu recunoaste ca am trimis dovada platii taxei de timbru!! Costin Savescu Costin Savescu Buna ziua, Ma aflu in situatia in care am platit taxa de timbru si timbre judiciare, corect, cum mi s-a cerut de catre judecatoria sector 4 Bucuresti si din ... (vezi toată discuția)
Certificat de grefa marina_s marina_s Va rog sa ma ajutati.Am nevoie de un certificat de grefa de la judecatoria sect 2.Cum trebuie sa procedez? (vezi toată discuția)