Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA- registre
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA- registre

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati caci am anumite nedumeriri.
Este vorba de un PFA, cosmetica, venit real, neplatitor TVA.

- este o problema, daca la sfarsitul anului am ramas pe stoc cu materiale consumabile , care au fost inregistrate integral in registrul jurnal de incasari si plati la data achizitiei?
Este afectat impozitul pe venit cu aceste cheltuieli anticipate ?

A doua problema este ca nu stiu daca registrele-inventar pe care le-am cumparat, si pe care le-am inregistrat la Finante, sunt cele bune pentru PFA , astfel:
- am cumparat "Registru-inventar vertical" , cod 14-1-1/a , cu 10 coloane, astfel : nr.crt., coloane de intrari (den.bun, nr. inventar, data achizitionarii, fel si nr. doc.,val.de intrare sau ramasa de recuperat) , coloane de iesiri ( data iesirii , valoarea inclusa pe cheltuieli pana la data iesirii) , valoarea de iesire si coloana alte mentiuni.
si
Registrul-inventar orizontal la 31 decembrie , cod 14-1-2 A4 , cu coloanele:
nr crt, recapitulatia elementelor inventariate, valoarea contabila, valoarea de inventar, diferente din evaluare ( cu valoare si cauzele diferentei)

Va multumesc pentru rabdare.
pt PFA ,contabilitate in partida simpla,se foloseste registrul inventar cod 14-1-1/a
Va multumesc .
Am cautat mult registrul 14-1-2/a pt pfa, asa cum scrie in Ordinul 1040/ 2004 , dar nu am gasit , asa ca raman la 14-1-1/a.