Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA DESPRE REGISTRU INVENTAR
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

DESPRE REGISTRU INVENTAR

Va rog sa-mi spuneti si mie daca exista Registru Inventar cu codul 14-1-2/a pe care il cere legislatia la o intreprindere individuala. In orasul nostru nu se gaseste.
Va multumesc anticipat!

ORDIN nr. 1.040 din 8 iulie 2004
pentru aprobarea Normelor metodologice privind organizarea si conducerea evidentei contabile in partida simpla de catre persoanele fizice care au calitatea de contribuabil in conformitate cu prevederile Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal
20. Registrul-jurnal de incasari si plati (cod 14-1-1/b) si Registrul-inventar (cod 14-1-2/a) au regim de inregistrare la organele fiscale. Acestea se numeroteaza, se snuruiesc si se parafeaza inainte de depunerea lor la organele fiscale pentru inregistrare.
Modelele si normele de intocmire si de utilizare ale Registrului-jurnal de incasari si plati si ale Registrului-inventar sunt prezentate la cap. IV

REGISTRUL - INVENTAR
(cod 14-1-2/a)

Serveste ca document de inregistrare a bunurilor achizitionate sau realizate, pe baza documentelor justificative.
Se intocmeste la contribuabili intr-un singur exemplar, dupa ce a fost numerotat, snuruit, parafat si inregistrat la organul fiscal teritorial.
In coloana 1 se inscrie numarul curent al operatiunilor, de la inceputul activitatii pana la data incetarii acesteia.
In coloana 2 se inscrie denumirea bunurilor.
In coloana 3 se inscrie numarul de inventar al bunurilor.
In coloana 4 se trece data (ziua, luna, anul) la care se face inregistrarea bunurilor.
In coloana 5 se inscriu felul si numarul documentului pe baza caruia se face inregistrarea bunurilor.
In coloana 6 se inscrie valoarea de achizitie sau valoarea bunurilor ramasa de recuperat.
In coloana 7 se inscrie data (ziua, luna, anul) la care iese din gestiune bunul respectiv.
In coloana 8 se inscrie valoarea inclusa pe cheltuieli pana la data iesirii.
In coloana 9 se inscrie valoarea de iesire (de vanzare) a bunului.
In coloana 10 se dau explicatii cu privire la identificarea bunului.
Acest registru se numeroteaza si se completeaza fara stersaturi si fara a se lasa spatii libere.
Se arhiveaza impreuna cu documentele justificative care au stat la baza intocmirii lui

Acest registru in mod normal se gaseste in comert.
Daca nu il gasiti la furnizorii de tipizate, il puteti face dvs. pe calculator, pentru ca nu e formular cu regim special.

Registrul-inventar este prevazut de Ordinul nr 1040/2004 si trebuie utilizat indiferent de forma de impozitare practicata, pentru ca se refera la bunurile achizitionate sau realizate.

Registrul–inventar (cod 14-1-2/a) prevazut de Ordinul MFP nr 1040/2004 are urmatoarele coloane:
Serveste ca document de inregistrare a bunurilor achizitionate sau realizate, pe baza documentelor justificative.
Se intocmeste la contribuabili intr-un singur exemplar, dupa ce a fost numerotat, snuruit, parafat si inregistrat la organul fiscal teritorial.

In coloana 1 se inscrie numarul curent al operatiunilor, de la inceputul activitatii pana la data incetarii acesteia.
In coloana 2 se inscrie denumirea bunurilor.
In coloana 3 se inscrie numarul de inventar al bunurilor.
In coloana 4 se trece data (ziua, luna, anul) la care se face inregistrarea bunurilor.
In coloana 5 se inscriu felul si numarul documentului pe baza caruia se face inregistrarea bunurilor.
In coloana 6 se inscrie valoarea de achizitie sau valoarea bunurilor ramasa de recuperat.
In coloana 7 se inscrie data (ziua, luna, anul) la care iese din gestiune bunul respectiv.
In coloana 8 se inscrie valoarea inclusa pe cheltuieli pana la data iesirii.
In coloana 9 se inscrie valoarea de iesire (de vanzare) a bunului.
In coloana 10 se dau explicatii cu privire la identificarea bunului.