avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiei in baza unor sporuri salariale ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiei in baza unor sporuri salariale primite

Sunt pensionar pentru limita de varsta. Dupa pensionare am mai lucrat si depus la casa de pensii atat adeverinta cu salariul primit in aceasta perioada cat si cartea de munca.In timpul activitatii am omis sa trimit si adeverinta cu sporurile primite.In speta am primit timp de doi ani spor de periclitate de 50% din salariu, ca membru in comisia locala de fond funciar. Ulterior, cu aproape un an in urma , am trimis si aceasta adeverinta. Nici pana acum nu am primit nici pensia recalculata si nici vreun raspuns- oricare ar fi acesta.Intrebare. Mai exista temei legal pentru luarea in calcul al sporurilor in vederea recalcularii, si care este acesta? multumesc.
Sporul de periclitate se valorifica la pensie. Trebuie sa intrebati casa de pensii in scris de ce nu ati primit nicio decizie de recalculare a drepturilor de pensie desi a trecut un an. Sporurile care se utilizeaza la determinarea punctajului mediu anual sunt prevazute in anexa 15 a HG nr. 257/2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010.
Gabriela Pintea a scris:

Sporul de periclitate se valorifica la pensie. Trebuie sa intrebati casa de pensii in scris de ce nu ati primit nicio decizie de recalculare a drepturilor de pensie desi a trecut un an. Sporurile care se utilizeaza la determinarea punctajului mediu anual sunt prevazute in anexa 15 a HG nr. 257/2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010.


In anexa 15 din HG 257-2011 nu este trecut si sporul de periclitate. Sporurile din anexa sunt cele anterioare datei de 1 aprilie 2001.Sporul de DIFICULTATE ( nu de periclitate cum gresit am trecut) este prevazut de art.II din legea 263/2006 de modificare a legii 18/1991.Daca stiti unde pot gasi daca acest spor este sau nu luat in calcul la stabilirea punctajului anual.si respectiv la recalcularea pensiei. Mutumesc
Verificati la angajator daca pentru aceste sume, reprezentand spor de dificultate, s-a retinut si platit contributia pentru pensie.
Da. S-a achitat contributia corespunzatoare la CAS
1. Atunci aceste sume trebuie luate in calcul pensiei.

2. Procedati asa cum a spus colega mea, dna Gabriela Pintea, cereti explicatii la Casa de Pensii.

Alte discuții în legătură

Adeverinta pensie LIVIU NISTEA LIVIU NISTEA Daca este necesara, la dosarul de pensie, limita de varsta, adeverinta cu salariile brute realizate, care sunt diferite mult de salariile de baza inregistrate ... (vezi toată discuția)
Valorificarea orelor suplimentare la pensie Popescu Catalin Popescu Catalin Am rugamintea sa-mi raspundeti daca am sanse ca prin actionarea Casei de Pensii in instanta sa-mi valorific la pensie ca si sporuri permanente orele ... (vezi toată discuția)
Spor dificultate in baza legii 263/2006 seneca399 seneca399 Potrivit art.II din L.263/2006 de aprobarea OUG209/2005 membrii comisiilor de fond funciar aveau dreptul la un spor de dificultate de pana la 50% din salariul ... (vezi toată discuția)