Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Valorificarea orelor suplimentare la pensie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Valorificarea orelor suplimentare la pensie

Am rugamintea sa-mi raspundeti daca am sanse ca prin actionarea Casei de Pensii in instanta sa-mi valorific la pensie ca si sporuri permanente orele suplimentare de care am beneficiat in perioada 1982-1993 pe langa salariul de baza si sporul de vechime.Detin adeverinta ca s-a platit CAS dar nu a fost luata in calcul de Casa de Pensii. Multumesc
Popescu Catalin, utilizator
Normele de aplicare a Legii nr.263/2010
art. 127
(1) Sporurile cu caracter permanent care se pot valorifica la stabilirea şi/sau recalcularea drepturilor de pensie, potrivit prevederilor art. 165 alin. (2) din lege, sunt cele prevăzute în anexa nr. 15.
.....

Anexa nr.15
Menţiune: Nu sunt luate în calcul la stabilirea punctajului mediu anual întrucât nu au făcut parte din bază de calcul a pensiilor, conform legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001:
....
● formele de retribuire pentru "orele suplimentare" realizate peste programul normal de lucru;
.....