Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ore suplimentare se pun la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ore suplimentare se pun la pensie

Am.depus la casa de pensii adeverința cu veniturile brute efectuate din 1990 până în 2001 și mia venit inapoi raspuns ca nu se pune nimic la pensie . Vreau sa stiu de ce . Multumesc mult
Zanoagamonica84, utilizator
Normele de aplicare a Legii nr.263/2010
art. 127
(1) Sporurile cu caracter permanent care se pot valorifica la stabilirea şi/sau recalcularea drepturilor de pensie, potrivit prevederilor art. 165 alin. (2) din lege, sunt cele prevăzute în anexa nr. 15.
.....

Anexa nr.15
Menţiune: Nu sunt luate în calcul la stabilirea punctajului mediu anual întrucât nu au făcut parte din bază de calcul a pensiilor, conform legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001:
....
● formele de retribuire pentru "orele suplimentare" realizate peste programul normal de lucru;
.....
Cornel Vasile, Consilier juridic