Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale CUM RADIEZ DIN CIRCULATIE O MASINA FARA ACTE?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

CUM RADIEZ DIN CIRCULATIE O MASINA FARA ACTE?

Buna seara am si o problema si va rog sa ma ajutati ,am o masina inmatriculata pe ordonanta adica prin instanta pt taxa si am inmatriculato pe mine pt un prieten bun si acuma am mari probleme cu el si vreau so radiez masina de pe numele meu cum as putea avand in vedere faptul ca nu detin nici un document !!!Va rog respectos daca puteti sa ma ajutati cu un sfat,va multumesc.
Faceti o actiune pe drept civil - obligatia de a face, in care chemati in judecata pe "prieten" si Finantele publice de domiciliu.
ContSters191851, utilizator
Am o cunostinta care e divortat de mai multi ani, iar una dintre masini a ramas fostei sotii. Aceasta a vandut masina cu tot cu acte (actele fiind pe numele cunostintei) si e plecata definitiv din tara.
Cumparatorul, care este necunoscut, nu a facut nici un demers pentru ca masina sa fie inmatriculata pe numele lui. Primaria prin serviciul impozite si taxe, incaseaza anual plata impozitului pe masina.
Cum poate aceasta cunostinta sa scape de aceste cheltuieli inutile, avand in vedere ca nu are masina, nu are actele ei si nici nu stie cui a fost vanduta ?
Multumim.
1-Solutionare prin intermediul ex-sotiei responsabila de instarinare fara finalizare scoatere de pe rol fiscal
2-Contactare SPR evidenta autoturisme,detaliere situatie
Autoritatea va cerceta baza proprie de date si poate elibera dovada,in baza careia autoritatea fiscala va dispune radierea auto,ulterior achitarii tuturor debitelor in urmarire
Doamna @ynocentta, acesta, intradevar este un raspuns inocent, in conditiile in care ex-sotia lui i-a spus ca nu o intereseaza nimic despre masina si ca nici nu mai stie cui a vandut-o (tranzactia facandu-se acum cativa ani).
Ramane valabila doar varianta a doua, cea cu SPR evidenta autoturisme, poate are sanse sa scape de corvoada datoriilor incasate in mod corect de catre o primarie, cu functionari incorecti (acestia nestiind sa explice persoanei ce anume are de facut in situatia data, chiar daca el a insistat pe acest lucru).
Multumim.
mergeti la primaria unde aveti domiciliul si completati o declaratie pe propria raspundere din care sa reiasa faptul ca dv ati instrainat masina in imprejurari necunoscute si nu o mai folositi
daca nu o mai folositi de ce să o platiti
succes !