avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1006 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Protejare marcã
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Protejare marcã

Buna ziua ,am o marca inregistrata la osim cum poate fi protejata in Uniunea Europeana.
multumesc
Cel mai recent răspuns: alxfirst , utilizator 12:49, 31 Mai 2012
Buna ziua,

Se poate depune cerere chiar online la Oficiul de armonizare a pietei interne, Alicante (OAMI sau OHIM), Spania, la:

[ link extern ]

Gasiti informatii despre formulare si taxele de inregistrare si examinare.

Daca deja aveti marca inregistrata in RO, puteti sa invocati in cerere anterioritatea.
Va sugerez sa contactati totusi un consilier de marci aflat pe tabloul mandatarilor recunoscuti de acest Oficiu.

Succes!
Se poate depune online, cu plata prin card la adresa mentionata mai sus.
Este bine sa contactati un consilier, dar puteti face si singur, deoarece fiecare punct ce trebuie completat are explicatii.
Daca aveti marca anterioara, puteti atasa la punctul senioritate certificatul de marca.
Pentru o marca figurativa sau verbala, cu pana la 3 clase taxa este de 850EUR la depunere online.
Este bine sa aveti fax pentru a primi mai usor deciziile sau comunicarile de la OHIM.
[ link extern ]
Inca un pont, este mai bine sa inregistrati in limba engleza ca limba primara si franceza secundara deoarece la aplicarea in romana am observat ca dureaza mai mult.
Puteti aplica direct pe site, prin crearea unui reprezentant-angajat al societatii, nu aveti nevoie de un reprezentant "recunoscut".
Va pot ajuta in acest sens foarte usor, am depus multe marci si desene si modele comunitare direct pe website.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum aflu daca cineva are rezervat dreptul de autor la un model de mobilier andryy andryy imi poate da cineva informati cum aflu daca un anumit produs de mobilier are drept de autor ca am de gand sa vand acel produs pe piata europeana si nu vreau ... (vezi toată discuția)
Folosirea fara drept a unei marci ContSters145250 ContSters145250 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati inurmatoarea problema: Detinem o marca inregistrata la OSIM din 2007 iar acum cateva saptamani am descoperit faptul ca un ... (vezi toată discuția)
Lista tarilor semnatare a protocolului de la madrid Kapy Kapy Unde gasesc lista tarilor care au semnat Protocolul de la Madrid? Prin aceasta cale se poate depune o cerere internationala fara a avea marca inregistrata pe ... (vezi toată discuția)