Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale (ne)dizolvare + radiere srl activitate suspendata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

(ne)dizolvare + radiere srl activitate suspendata

Buna ziua! ce risc daca nu dizolv(+radiez) un srl (infiintat 2006) cu activitate suspendata in mai 2009 (a expirat perioada de suspendare luna aceasta). mentionez ca srl-ul nu are datorii la stat, dar are catre administratorul unic, si au fost depuse toate declaratiile la zi.
Nu riscati nimic. Oficiul Registrului Comertului va solicita tribunalului dizolvarea si radierea firmei.
multumesc pt raspuns ! dar ca si costuri, scap de taxele ce trebuiesc platite sau o sa ma coste mai scump?
tobosarul, utilizator
Registrul comertului nu mai solicita dizolvarea societatilor comerciale pentru nedepunerea situatiilor financiare deoarece aceasta prevedere a fost abrogata. Cea mai sanatoasa solutie ca sa scapati de societate ar fi dizolvarea si radierea fara numire de lichidator in conditiile art. 235 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale. Desi costa vreo 500-600 ron redactatul actelor la serviciul de asistenta de la registrul comertului si inregistrarea acestora in registru va garanteaza pe viitor ca nu veti avea batai de cap.
este vreo problema daca fac doar dizolvarea fara radiere? ma gandesc ca odata dizolvata o sa fie radiata la un moment dat de catre registru ?!