Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PROCES VERBAL al Adunarii Angajatilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PROCES VERBAL al Adunarii Angajatilor

• PROCES VERBAL
al adunarii angajatilor incheiat cu ocazia alegerii reprezentantilor salariatilor

AU PARTICIPAT:
1. X-Director General
2. Y-Administrator
3. Z-Sef Mecanic
Din totalul de 54 au participat un numar de 38 de angajati,reprezentand 70.3 %

ORDINEA DE ZI:
A. Alegerea reprezentantilor salariatilor prin vot secret,conform art.20/Legea 130/1996
B. Adoptarea deciziei privind alegearea reprezentantilor salariatilor
C. Discutarea si aprobarea atributiilor reprezentantilor asociatilor

DISCURSURILE
• Presedinte al adunarii de constituire a fost ales Y, secretar-Z
• Referitor la necesitatea alegerii reprezentantilor salariatilor,s-a referit Dl.Y,care a prezentat Codul Muncii,modalitati de lucru,drepturile,indatoririle si obligatiile reprezentantiilor salariatiilor.
• Urmatorii angajati au fost propusi pentru ai reprezenta in toate relatiile cu conducerea
societatii:
1. Z-Sef mecanic
2. A-Sef serviciu financiar
3. B-Sef serviciu contabilitate
4. C-Dispecer
5. D-Capitan Maritim Portuar
6. E-Motorist
7. F-Economist
Candidaturile au fost propuse la vot

• Dupa procedura de votare prin vot secret si numararea voturilor,au fost declarati alesi urmatorii reprezentanti ai salariatilor:
1. Z-Sef mecanic-37 voturi-“PENTRU”
2. A-Sef serviciu financiar-34 voturi-“PENTRU”
3. B-Sef serviciu contabilitate-36 voturi-“PENTRU”
4. C-Dispecer-33 voturi-“PENTRU”
• Dupa ce a fost declarata procedura de alegere a reprezentantilor salariatilor incheiata s-a propus ca participantii sa se expuna referitor la problemele discutate.

S-A HOTARAT:
1. De a crea si a deveni viabila reprezentarea salariatilor-“PENTRU”-UNANIM
2. De a aproba modalitatile de lucru,drepturile,indatoririle si obligatiile reprezentantiilor salariatiilor-“PENTRU”-UNANIM

Presedintele adunarii: Y

Secretarul adunarii: Z

Acesta este modelul pe care l-am folosit noi cand s-au ales reprezentantii salariatilor. Dar este gresit? Imi poate explica cineva de ce? Administratorul nu poate fii presedinte al adunarii de constituire?

Acesta este primul CCM de care ma ocup, dar sunt sigura ca la al 2-lea voi fi experta. Si totul datorita dvs.
Va multumesc mult!
In singura situatie similara de care stiu, angajatorului i s-a cerut sa prezinte un p-v al adunarii generale a salariatilor care sa aiba atasat tabel cu semnaturile tuturor angajatilor care au votat.

Nu stiu daca este legala o astfel de solicitare sau care este temeiul legal.

Angajatorul in cauza insa nu a stat sa-si puna probleme din astea, a adunat rapid si post factum =D> semnaturile celor 22 de angajati, si a inregistrat contractul,
fiind evident pentru DM ca semnaturile au fost colectate dupa orice sedinta, dupa vot, dupa semnarea contractului, si, mai ales, dupa ce deja se prezentase spre inregistrare la directia muncii un p-v. fara semnaturi Nu vi se pare corect asa?:-/
Reprezentantii salariatilor sunt alesi in cadrul adunarii generale a salariatilor, cu votul a cel putin jumatate din numarul total al salariatilor. Numarul de reprezentanti alesi ai salariatilor se stabileste de comun acord cu angajatorul, in raport cu numarul de salariati ai acestuia.
Daca administratorul este si salariat, atunci poate fi ales presedinte al prezidiului.