avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi salariale

Buna ziua,
Sunt angajata la o soc cu contract de munca de 8 ore pe perioada nedeterminata din iunie 2011,in luna dec 2011 soc a avut unele probleme economice,din care cauza patronul a hotarat ca timpul de lucru sa fie redus la jumatate(si salariul de asemenea),concomitent timp de 3 luni am fost si in concediu fara plata.
A-s dori sa stiu,in ce fel ma afecteaza toate aceste fapte la pensie?Mentionez ca am o vechime in munca de 24 ani.
Multumesc,o zi buna!
Cel mai recent răspuns: monica1968 , utilizator 21:16, 15 Mai 2012
Cele 3 luni de concediu fara plata nu vor constitui stagiu de cotizare (nu s-a platit CAS).
Perioada cu salariu mai mic va duce la un punctaj mai mic la pensie, implicit pensie mai mica.
multumesc frumos pt raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu fara plata ? zidaneqw zidaneqw daca am fost in concediu fara plata trei luni in acedt an cit ma poate tine un patron cu forme legale ca angajat pina imi a oferi somajul ? omu nu a avut ... (vezi toată discuția)
Cum ma afecteaza la pensie faptul ca lucrez doar patru ore pe zi? alextomescu alextomescu Buna ziua. Va rog sa-mi precizati conditiile in care ma va afecta la pensie, faptul ca in momentul de fata mi-a fost redus programul zilnic de lucru la 4 ... (vezi toată discuția)
Pt pensii Pauna Mariana Pauna Mariana Daca sunt angajat cu contract de muncă dar patronul spune ca nu a plătit decât sănătatea și nu are bani pt pensie si somaj in ce fel sunt afectată ... (vezi toată discuția)