avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... schimbare nume in certificatul de nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

schimbare nume in certificatul de nastere

Buna ziua.Am o fetita de 10 ani care a fost botezata cu un singur nume.In ziua botezului:,,Sfantul Stefan'',preotul a hotarat sa fie numita si Stefania.Fetita adora acest nume si se semneaza la toate concursurile si oriunde este necesar cu ambele nume.Cum pot sa adaug numele in certificatul de nastere al copilului?Multumesc frumos.
Multumesc frumos.Deci nu este posibil....O zi frumoasa va doresc!
Ba da, este posibil in opinia mea, insa e mai simplu sa punem un link decat sa ''vorbim'' cu cei care pun intrebari.

Pentru inceput trebuie sa faceti o cerere de PUBLICARE A SCHIMBÃRII NUMELUI ÎN MONITORUL OFICIAL, pe care dupa ce o semneaza ofiterul de stare civila de la primaria unde aveti domiciliul, o trimiteti impreuna cu chitanta de publicare in suma de 23,40 lei achitata la posta, pe cheltuiala dvs.la Monitorul Oficial.

Detalii aici:
[ link extern ]

Dupa ce primiti acasa Monitorul Oficial mergeti din nou la primarie, unde veti primi o cerere tip la care veti anexa:
-cazier judiciar -cazier fiscal (atentie, are valabilitate 30 zile)
- cartea de identitate în original şi 2 fotocopii
- certificatul de naştere al copilului ( în original şi copie legalizată la notar + copie după legalizare)
- acodul celuilalt parinte (al sotului) exprimat in fatza notarului
-certificatul de casatorie ( în original şi copie legalizata + copie după legalizare)
-un exemplar al Monitorului Oficial al României, partea a III-a, în care a fost publicat extrasul din cererea de schimbare a numelui (e valabil doar un an, sa nu intarziati dupa primirea exemparului)
-declaratie notariala cu privire la motivul pentru care doriti schimbarea numelui
- eventual copii dupa certificatul de botez (daca aveti asa ceva) si / sau diplomele unde fetita se semneaza si Stefania.

Cand mergeti cu cererea pentru MO la primarie cereti detalii si de la Starea Civila.
Multumesc foarte mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbarea numelui alibec alibec va salut cu respect ,am si eu o intrebare ,daca de curand mi-am schimbat religia de fapt nu aveam nici una pt ca tatal meu fiid de religie musulmana iar mama ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume simona1977 simona1977 Sunt divortata si la proces am solicitat pastrarea numelui dobandit in timpul casatoriei pentru a avea acelasi nume de familie cu cel al fiului meu.Intre timp ... (vezi toată discuția)
Concubinaj,copilul poarta numele tatalui,vreau sa-l trec pe numele meu de familie mireya mireya Buna ziua.Am o fetita dintr-o relatie de concubinaj si poarta numele de familie al tatalui. Din motive personale as vrea sa o trec pe numele meu de ... (vezi toată discuția)