Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

daca un angajat se duce timp de o luna in concediu fara plata,nu se mai retin contributiile la stat datorate de angajat si angajator pentru luna respectiva?
Va multumesc anticipat
Daca exista un cfp in perioada respectiva nu se obtine nici venit brut din salariu care este baza de calcul a contributiilor obligatorii si a impozitului,deci pe cale de consecinta,pt. acea perioada pt. angajatul respectiv nu se retin si vireaza contributii si impozit.