Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparator de buna credinta.ce pot sa fac?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparator de buna credinta.ce pot sa fac?

Buna ziua, am si eu urmatoarea nelamurire... am cumparat anul trecut din targ din orasul x o bicicleta. nu am facut nici un contract de vanzare-cumparare in targ #-o anul acesta am vrut sa vand bicicleta in orasul y unde stau momentan si lucrez. tipului care vroia sa o cumpere i-am dat-o sa o verifice, sa dus la un magazin de specialitate.cei de acolo au avut magaziunul spart acum vreo 2 ani si ca bicicleta e a lor si ca au actele, dar actele cica erau la politie. Nu au vrut sa mi-o inapoieze si am mers la politie impreuna cu bicicleta. acolo ce sa vezi ca seria de pe bicicleta e stearsa, eu habar nu aveam. Bineniteles ca bicicleta mea e la politie si am dat declaratie de unde am luat-o, cand si mi s-a parut ca persoanele de acolo tineau cu magazinul, imi ziceau ca sa imi iau gandul de la bicicleta, ca e furata si ca nu pot demonstra ca e mea ca nu am nimic la mana dar din pacate nici magazinul nu poate demonstra ca e a lor ...si ca o sa raman cu paguba care e destul de mare. intrebarea mea e ce pot face eu acum? imi voi mai recupera bicicleta daca cei de la magazin nu pot dovedi ca e lor iar eu am martori care m-au vazut mergand pe ea in orasul x de unde am luat-o si stiu ca am luat-o din targ chir fratele meu m-a imprumutat atunci de niste bani pt ca nu aveam destiu... :( sau voi ramane cu paguba?

Va multumesc
doar cine ajunge sa va reprezinte si sa va asiste in acest dosar va poate d a un raspuns cat mai aproape de adevar...
mergeti si depuneti plangere la politie,dand o declaratie.

Ca sa-i poti prinde cu minciuna pe cei de la magazin,cereti in declaratia dvs sa verifice politia daca anul trecut intr-adevar li s-a spart magazinul acum 2 ani. Cereti sa vedeti si dvs actele depuse de catre reprezentatii magazinului.
Culmea este cam asa: De unde au stiut ei ca bicicleta este a lor,iar apoi tocmai la politie au vazut ca seria este stearsa?
Succes.