Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

recurs

mi s-a respins actiunea la tribunal cu drept de recurs in 15zile cui ma adresez tot tribunalului unde am avut proces sau curtii de apel?va multumesc
Buna ziua,
cererea de recurs se depune la instanta a carei hotarare se ataca. Asadar veti depune cererea de recurs la Tribunal.

av. Constantin Boncu
maria1956 a scris:

mi s-a respins actiunea la tribunal cu drept de recurs in 15zile cui ma adresez tot tribunalului unde am avut proces sau curtii de apel?va multumesc
Potrivit art. 302 Cod procedura civila, "recursul se depune la instanta a carei hotarare se ataca, sub sanctiunea nulitatii".
V-am trimis si mesaj privat.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Dispoziţiile art.302 din Codul de procedură civilă sunt neconstituţionale în partea care prevede „sub sancţiunea nulităţii” ;) Exceptie admisa prin Decizia nr.737 din 24 iunie 2008 a Curtii Constitutionale.
Prin urmare, recursul se poate depune si la instanta de recurs.
Cornel Vasile, Consilier juridic
elis a scris:

Dispoziţiile art.302 din Codul de procedură civilă sunt neconstituţionale în partea care prevede „sub sancţiunea nulităţii” ;) Exceptie admisa prin Decizia nr.737 din 24 iunie 2008 a Curtii Constitutionale.
Prin urmare, recursul se poate depune si la instanta de recurs.

Asa este, dar in mesajele mele am avut in vedere interesul partii de a obtine o hotarare irevocabila cat mai repede, nu la calendele grecesti! :)
posibil sa fie asa cum ziceti, desi nu sunt de acord ca daca depun recurs la instanta a carei hotarare o atac voi obtine ami repede hotararea irevocabila :)