avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

recurs

mi s-a respins actiunea la tribunal cu drept de recurs in 15zile cui ma adresez tot tribunalului unde am avut proces sau curtii de apel?va multumesc
Cel mai recent răspuns: maria1956 , utilizator 13:57, 17 Decembrie 2008
Buna ziua,
cererea de recurs se depune la instanta a carei hotarare se ataca. Asadar veti depune cererea de recurs la Tribunal.

av. Constantin Boncu
maria1956 a scris:

mi s-a respins actiunea la tribunal cu drept de recurs in 15zile cui ma adresez tot tribunalului unde am avut proces sau curtii de apel?va multumesc
Potrivit art. 302 Cod procedura civila, "recursul se depune la instanta a carei hotarare se ataca, sub sanctiunea nulitatii".
V-am trimis si mesaj privat.
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Decembrie 2008
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Dispoziţiile art.302 din Codul de procedură civilă sunt neconstituţionale în partea care prevede „sub sancţiunea nulităţii” ;) Exceptie admisa prin Decizia nr.737 din 24 iunie 2008 a Curtii Constitutionale.
Prin urmare, recursul se poate depune si la instanta de recurs.
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Decembrie 2008
Cornel Vasile, Consilier juridic
elis a scris:

Dispoziţiile art.302 din Codul de procedură civilă sunt neconstituţionale în partea care prevede „sub sancţiunea nulităţii” ;) Exceptie admisa prin Decizia nr.737 din 24 iunie 2008 a Curtii Constitutionale.
Prin urmare, recursul se poate depune si la instanta de recurs.


Asa este, dar in mesajele mele am avut in vedere interesul partii de a obtine o hotarare irevocabila cat mai repede, nu la calendele grecesti! :)
posibil sa fie asa cum ziceti, desi nu sunt de acord ca daca depun recurs la instanta a carei hotarare o atac voi obtine ami repede hotararea irevocabila :)

Alte discuții în legătură

Unde depun recursul? Dawio Dawio Buna ziua, va rog frumos sa imi spuneti unde ma adresez pentru un recurs impotriva unei sentinte a tribunalului, privind litigiile de munca? Depun recursul la ... (vezi toată discuția)
Recursul manuelle manuelle Buna ziua. Cererea de recurs impotriva unei hotarari pronuntate de tribunal se depune tot la tribunal conform art. 302 cod proc. civ. Ce vreau sa va intreb: ... (vezi toată discuția)
Recurs - exceptie de neconstitutionalitate admisa Cornel  Vasile Cornel Vasile In Monitorul Oficial al Romaniei, partea I, nr. 562 din 25 iulie 2008 a fost publicata Decizia Curtii Constitutionale nr. 737/2008 referitoare la exceptia de ... (vezi toată discuția)