Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

recurs

mi s-a respins actiunea la tribunal cu drept de recurs in 15zile cui ma adresez tot tribunalului unde am avut proces sau curtii de apel?va multumesc
va multumesc , ma ajuta cineva cu un model de recurs?nu inteleg termenii din raspunsuri
maria1956 a scris:

va multumesc , ma ajuta cineva cu un model de recurs?nu inteleg termenii din raspunsuri

DOMNULE PRESEDINTE,

Subsemnatul ................. (numele si prenumele recurentului), domiciliat in localitatea ..............., judetul ............, str. .........., nr. ...... etajul ...... apart. ...... declar recurs impotriva sentintei civile nr. ............, din ............, pronuntata de ..................., si prin care .................. ....................... (se va expune solutia, reprodusa dupa dispozitivul hotararii atacate, in cadrul careia se vor indica si numele, prenumele si adresa intimatului).

MOTIVELE recursului sunt urmatoarele:
In fapt, ......................................... (se va prezenta o scurta expunere a antecedentelor de fapt ale cauzei).

In drept, ......
Cererea de recurs se depune la instanta a carei hotarare se ataca.
Se poate depune intradevar si la instanta de recurs dar merge mai greu.

Multumesc tuturor pentru ajutor.recursul pot sa il adresez in acelasi timp la instanta care a emis hotararea de respingere si la curtea de apel?