Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul la somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul la somaj

buna ziua sint petronela din severin iar ieri va-m intrebat daca pot sa beneficiez se somaj dupa prenatal daca firma la care m-am intors la lucru a dar foliment si am inteles ca pot ,dar sint n-e dumerita cu actele ,ce acte imi trebuie ca sa depun pentru somaj sau trebuie sa o faca firma.firma unde am lucrat a fost patronata de un italian iar acesta a plecat dupa ce a inchis firma.ce este de facut si ce trebuie sa fac .va multumesc anticipat
Dosarul il faceti dumneavoastra si il depuneti la AJOFM. El va contine:
* cartea de identitate sau buletin, adeverinta (original + copie);
* certificat medical sau adeverinta (din care sa rezulte că este apt de munca sau ca nu poate presta anumite activitati);
* acte de studii si calificare (original si copie);
* certificatul de casatorie (original si copie);
* adeverinta de la organele financiare teritoriale cu veniturile proprii sau cu veniturile realizate din prestarea unor activitati autorizate (din care sa rezulte ca persoana in cauza nu realizeaza venituri, sau ca obtine, din activitati autorizate, venituri mai mici decat indemnizatia de somaj);
* declaratia pe proprie raspundere din care sa rezulte ca nu are un loc de munca, respectiv ca nu realizeaza venituri din activitati autorizate, mai mari decat îndemnizatia de somaj;
Ati facut referire la un concediu prenatal care se termina, inteleg ca ati nascut, asa ca ar trebui sa faceti demersurile pentru a obtine indemnizatia de crestere a copilului in varsta de pana la 2 ani.
:offtopic:
Initiatoarea topicului a mai deschis topicuri cu acest subiect ..... este vorba despre CIC, nu despre concediu prenatal ... a facut o confuzie.
www.avocatnet.ro/content/for...