Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... suma declarata mai mica decat in realitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

suma declarata mai mica decat in realitate

buna ziua,
ce se intampla daca suma declarata intr-un contract de vanzare-cumparare al unui apartament este mai mica decat in realitate?
sau alfel spus ce patesc ca si vanzator daca ma autodenunt la politie ca suma declarata la notariat este mult mai mica decat cea din realitate?
dar cumparatorul ce pateste daca eu ca si vanzator fac acest autodenunt?
se poate anula contractul de vanzare-cumparare?
multumesc anticipat pt raspunsuri.
Dvs. ca vanzator puteti fi acuzat de evaziune fiscala, avand in vedere ca erati obligat sa platiti impozit pentru intregul pret incasat.
si cumparatorul?
Cumparatorul nu va pati nimic.
dar si cumparatorul declara ca a platit mai putin decat in realitate! si la el este fals in declaratii!