Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract clectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract clectiv de munca

Buna ziua,

In legatura cu acest subiect despre care sunt interesata!! Intrebarea mea este urmatoarea. Am inteles ca negocierea contractului este obligatorie, insa pe langa regulamentul de ordine interioara, CCM este obligatoriu intr o firma cu peste 35 de angajati?
Multumesc frumos!!

Nu este obligatorie incheierea ccm la nivel de unitate , in conditiile in care angajatorul are peste 21 de salariati ...
Multumesc frumos!
buna ziua! imi puteti spune va rog , daca acum 1 luna am fost introdusa in CCM al primariei eu nu beneficiez de aceleasi drepturi ca cei care lucreaza de un timp mai indelungat? adica de indemnizatia de hrana? mi-au zis ca nu imi pot da aceasta indemnizatie pt ca ar insemna sa imi creasca salariul iar ei incalca acea lege din 2009.:slap:
In CCM nu aveti cum sa fiti introdusa, ci doar sa va fie aplicabil prevederile acestui ccm .. acesta este incident de la data iangajrii dvs in cadrul primariei respective ...
ccm al lor a fost semnat pt 5 ani si acum pe 4 aprilie a expirat reusind sa-l prelungeasca pe inca 2 ani,m-au introdus si pe mine. pina atunci eu am avut contract individual de munca.
acum ei imi spun sa dau in judecata pt a putea beneficia de acea indemnizatie,in schimb imi vor da primele toate ,bineinteles daca va fi vreuna...