Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pre-contract vanzare cumparare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pre-contract vanzare cumparare apartament

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea problema: am platit un avans de 500 euro pe baza unui pre-contract facut de agentia imobiliara pentru un apartament, dupa care vanzatorul s-a razgandit, ce pot face in situatia asta?
trebuie sa ne dea dublul sumei platite in avans.

Va multumesc!
buna seara
daca pre contractul este autentificat de notar este titlu executoriu asa ca aveti o seansa daca nu ....agentia imobiliara .
bafta
Depinde ce clauze ati stipulat in acel contract. Dupa cat am inteles este facut sub semnatura privata, nu autentic, daca nu va intelegeti amiabil trebuie sa mergeti in instanta.
Va puteti judeca.
In caz contrar nu veti obtine nimic decat daca va plateste de buna voie.
este stipulat in cazul in care se razgandeste vanzatorul va plati cumparatorului dublul sumei primite in avans, in cazul in care de buna voie nu vrea sa ne dea banii, putem sa o dam in judecata, contractul este facut de agentie, nu la notar.

Va multumesc!
Puteti sa l dati in judecata. Succes! Daca I'l incheiati in forma autentica era titlu executoriu si se nota si la cartea funciara aceasta promisiune.