Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita-rog raspuns urgent
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita-rog raspuns urgent

In cazul in care executorul a emis somatie de plata pentru o suma de 2000 lei + cheltuieli de judecata si aceasta somatie a fost anulata de instanta de judecata , admitand contestatia la executare, ce urmeaza sa faca in continuare executorul judecatoresc, mai ales ca am cerut ca eu sa platesc in rate acest debit, dar el refuza, insistand pe executarea silita a locuintei mele, unde parintii mei au drept prin contract de vanzare cumparare a locuintei, de uzufruct.Rog temeiuri juridice in raspunsurile dumneavoastra, pentru care va multumesc.Rog raspuns cat mai urgent.
Daca instanta a hotarat sa nu platiti in acest moment nu platiti.

Pentru restul aspectelor trebuie analizata hotararea de un avocat.
Va cautati un avocat in localitatea dvs. sa analizeze hotararea instantei.
C.pr.civ.,ART. 404^2
(1) In cazul in care instanta judecatoreasca a desfiintat titlul executoriu sau actele de executare, la cererea celui interesat, va dispune, prin aceeasi hotarare, si asupra restabilirii situatiei anterioare executarii.

ART. 404^1
(1) In toate cazurile in care se desfiinteaza titlul executoriu sau insasi executarea silita, cel interesat are dreptul la intoarcerea executarii, prin restabilirea situatiei anterioare acesteia.