Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... DOTORIE LA FONDUL DE SANATATE IN URMA CONTROLULUI ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

DOTORIE LA FONDUL DE SANATATE IN URMA CONTROLULUI FISCAL

CU CAT TIMP IN URMA SUNT OBLIGATA SA PLATESC DIFERENTE LA FONDUL DE SANATATE CA URMARE A UNUI CONTROL FISCAL DIN ANUL 2010 EFECTUT PENTRU ANII: 2005, 2006, 2007, 2008?
Datoriile se prescriu dupa 5 ani. Deci pentru ultimii 5 ani.. 2005, 2006 sau prescris.
datoriile din 2005 se prescriu la 31.12.2010, cele din 2006 la 31.12.2011.
nu se ia drept punct de plecare la calculul retro al datoriei data controlului fiscal ?
nu, prescriptia incepe la 01.01 a anului urmator celui in care datoria a devenit scadenta. nu conteaza cind s-a facut controlul, el doar constata o datorie deja nascuta.