avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... DOTORIE LA FONDUL DE SANATATE IN URMA CONTROLULUI ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

DOTORIE LA FONDUL DE SANATATE IN URMA CONTROLULUI FISCAL

CU CAT TIMP IN URMA SUNT OBLIGATA SA PLATESC DIFERENTE LA FONDUL DE SANATATE CA URMARE A UNUI CONTROL FISCAL DIN ANUL 2010 EFECTUT PENTRU ANII: 2005, 2006, 2007, 2008?
Cel mai recent răspuns: Mihai Costache , Avocat 23:12, 21 Mai 2012
Datoriile se prescriu dupa 5 ani. Deci pentru ultimii 5 ani.. 2005, 2006 sau prescris.
datoriile din 2005 se prescriu la 31.12.2010, cele din 2006 la 31.12.2011.
nu se ia drept punct de plecare la calculul retro al datoriei data controlului fiscal ?
nu, prescriptia incepe la 01.01 a anului urmator celui in care datoria a devenit scadenta. nu conteaza cind s-a facut controlul, el doar constata o datorie deja nascuta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriptia creantelor fiscale lloryshyka lloryshyka Buna ziua,acum cateva zile am primit o recomanda prin care mi se comunica ca primaria a recurs la proprirea veniturilor mele din salariu,deoarece acum cativa ... (vezi toată discuția)
Prescrierea chiriei la primarie zzanetta zzanetta Dupa ce perioada se prescrie chiria datorata primariei, va rog sa imi precizati prin ce acte este reglementata prescrierea. Am primit de la primarie o ... (vezi toată discuția)
Impozite pe teren si cladiri/ termen de prescriere laurashield laurashield Buna, Am un SRL care detine in proprietate un teren de 6000 mp., cu cladiri (magazii, depozite , hala de lucru). Nu am mai platit impozitele la primarie ... (vezi toată discuția)